
Že jste o manipulaci s miminkem ještě nic neslyšeli, nebo si myslíte, že není nějak podstatná a výrazně neovlivní život toho malého prcka, který se Vám právě narodil? Ve správné manipulaci jde hlavně o správné zvédání, pokládání, chování miminka.
Bojíte se na Vaše miminko sáhnout, abyste mu neublížili? Jednoduše nevíte co si s ním počít? Takové starosti trápí většinu novopečených rodičů.
Velmi důležité je hlavně správné zacházení s miminkem – zvedání, pokládání, chování miminka a správné polohy při kojení.
Máte ten názor, že pokud zacházíte se svým bezbranným děťátkem, tak jak se manipulovalo za předchozích generací, nic tím nezkazíte?
Nechat si odborně poradit není žádná ostuda a na tento názor přicházejí i maminky, které mají doma už jedno, nebo více dětí.
Zvedání, pokládání, chování nabízíte Vašemu miminku v průběhu celého dne, a tím ovlivňujete jeho vývoj. Nevědí-li rodiče na co dávat pozor, mohou udělat hodně chyb, které pak negativně zasáhnou do jeho psychomotorického vývoje s možnými následky poruch pohybového aparátu až v dospělosti.
Máte ten názor, že pokud zacházíte se svým bezbranným děťátkem, tak jak se manipulovalo za předchozích generací, nic tím nezkazíte?
VÍTE, kolikrát za den potřebujete Vaše dítě položit a zvednout z postýlky?
VÍTE, kolikrát za den ho chováte?
VÍTE, jak často potřebuje odříhnout?
Při těchto činnostech můžete Vašemu prckovi nevědomky škodit a zadělávat tak na velký problém s celým pohybovým aparátem. Je potřeba si uvědomit, že vyvíjející se dětský organismus má velice nestabilní držení těla, a proto je nutná systematická péče o kvalitu hybného systému od nejútlejšího věku.
Ve svislé poloze dochází k velkému tlaku poměrně velké a těžké hlavičky na páteř miminka, která ještě není dostatečně osvalena. Tento tlak může vychýlit páteř do strany (skolióza), dopředu (lordóza), dozadu (kyfóza).
Zvedání, pokládání, chování miminka jde i podle nejnovějších poznatků v souladu s psychomotorickým vývojem miminka. Co třeba dětmi nejoblíbenější poloha na tygříka? Název se odvíjí od podobné polohy, ve které lehává tygr na větvi stromu. Víte, proč tuto polohu mají děti obzvláště v oblibě a to hned z několika důvodů?
Tygřík je ideální k
Dobře zvládnutá poloha na bříšku je klíčová pro další fáze vzpřimování. Nezanedbávejte časté pokládání na bříško. Je normální, že z počátku miminko zvedá jen hlavičku a postupem času pak celý trup. To vše je příprava na pozdější plazení a lezení.