Pro maminku
a její spokojené
miminko

Zvedání, pokládání, chování miminka

Že jste o manipulaci s miminkem ještě nic neslyšeli, nebo si myslíte, že není nějak podstatná a výrazně neovlivní život toho malého prcka, který se Vám právě narodil? Ve správné manipulaci jde hlavně o správné zvédání, pokládání, chování miminka.

Bojíte se na Vaše miminko sáhnout, abyste mu neublížili? Jednoduše nevíte co si s ním počít? Takové starosti trápí většinu novopečených rodičů.

Velmi důležité je hlavně správné zacházení s miminkem – zvedání, pokládání, chování miminka a správné polohy při kojení.

Máte ten názor, že pokud zacházíte se svým bezbranným děťátkem, tak jak se manipulovalo za předchozích generací, nic tím nezkazíte?

Nechat si odborně poradit není žádná ostuda a na tento názor přicházejí i maminky, které mají doma už jedno, nebo více dětí.

Zvedání, pokládání, chování nabízíte Vašemu miminku v průběhu celého dne, a tím ovlivňujete jeho vývoj. Nevědí-li rodiče na co dávat pozor, mohou udělat hodně chyb, které pak negativně zasáhnou do jeho psychomotorického vývoje s možnými následky poruch pohybového aparátu až v dospělosti.

Stále si myslíte, že správné zvedání, pokládání a chování není důležité?

 

Máte ten názor, že pokud zacházíte se svým bezbranným děťátkem, tak jak se manipulovalo za předchozích generací, nic tím nezkazíte?

 

                                                                                             VELIKÝ OMYL !!! 

VÍTE, kolikrát za den potřebujete Vaše dítě položit a zvednout z postýlky?

špatné zvedání dítěte

 

 

 

  

 

VÍTE, kolikrát za den ho chováte?

chybné chování dítěte

 

 

 

 

 

VÍTE, jak často potřebuje odříhnout?

   špatné odříhnutí

 Při těchto činnostech můžete Vašemu prckovi nevědomky škodit a zadělávat tak na velký problém s celým pohybovým aparátem. Je potřeba si uvědomit, že vyvíjející se dětský organismus má velice nestabilní držení těla, a proto je nutná systematická péče o kvalitu hybného systému od nejútlejšího věku.

Chováte a přenášíte své děťátko v této svislé poloze?

špatná svislá poloha2

Ve svislé poloze dochází k velkému tlaku poměrně velké a těžké hlavičky na páteř miminka, která ještě není dostatečně osvalena. Tento tlak může vychýlit páteř do strany (skolióza), dopředu (lordóza), dozadu (kyfóza).

skolióza, lordóza, kyfóza páteřeSprávné X špatné držení těla

 Zvedání, pokládání, chování miminka jde i podle nejnovějších poznatků v souladu s psychomotorickým vývojem miminka. Co třeba dětmi nejoblíbenější poloha na tygříka? Název se odvíjí od podobné polohy, ve které lehává tygr na větvi stromu. Víte, proč tuto polohu mají děti obzvláště v oblibě a to hned z několika důvodů?

Tygřík je ideální k

chování - tygr

POZOR – pokud tuto polohu děláte špatně – můžete miminku uškodit

tygřík chybné držení

Poloha na bříšku u novorozence

poloha na bříšku

Dobře zvládnutá poloha na bříšku je klíčová pro další fáze vzpřimování.  Nezanedbávejte časté pokládání na bříško. Je normální, že z počátku miminko zvedá jen hlavičku a postupem času pak celý trup. To vše je příprava na pozdější plazení a lezení.

chybné pasení hříbátek                                                           správné pasení hříbátek

poloha na břiše 4 - 6 měsíců - druhé vzpřímení