Pro maminku
a její spokojené
miminko

Virus ZIKA

10. května 2016 15:28

Milé maminky. Vzhledem k tomu, že se na nás často obracíte s otázkami týkajícími se cestování na plánované dovolené a VIRU ZIKA, připravili jsme pro Vás žádané informace.

Virus ZIKA je způsoben virem přenášeným komáry Aedes. Je známo, že se vyskytuje v Africe, Americe, Asii a Tichomoří. Virus se začal šířit zhruba před rokem v Brazílii a dalších latinskoamerických zemích a postupně se šíří do dalších, především tropických, částí světa včetně Spojených států.

Virus představuje největší riziko pro těhotné ženy, lépe řečeno, pro jejich nenarozené děti. Bohužel riziko nákazy není spojeno jen s mikrocefalií (těžká vývojová porucha projevující se předčasným ukončením růstu mozku ), ale také s celou řadou poporodních komplikací (předčasnými porody, krvácením, slepotou a dalšími defekty)

mikrocefalie - porovnání se zdravým dítětem

Virus ZIKA – PŘÍZNAKY

 

Virus ZIKA – PŘENOS

Virus ZIKA se přenáší na lidi prostřednictvím kousnutí infikovaného komára Aedes aegypti, zejména v tropických oblastech. Jedná se o stejného komára, který přenáší horečku dengue, chikungunya a žlutou zimnici. Sexuální přenos viru Zika byl popsán ve 2 případech, a jeho přítomnost ve spermatu v dalším 1 případě.

DIAGNOSTIKA

Virus ZIKA může být potvrzen pouze laboratorním testováním na přítomnost viru RNA Zika v krvi nebo jiných tělních tekutinách, jako je moč nebo sliny.

 

Poslední zprávy z Brazilie uvádí, že s nastupujícím podzimem polevuje akutní vlna nákazy. Nová zjištění však ukazují na fakt, že ZIKA je mnohem nebezpečnější, než se na první pohled zdálo. Poškození plodu se objevilo u 20% těhotných žen nakaženým virem.

New England Journal of Medicine, uvádí, že „29 procent skenů plodů v děloze u žen nakažených zikou ukazuje abnormality včetně omezení růstu“.

Bohužel vývoj vakcíny je teprve v počátcích a tak hrozba nákazy virem ZIKA především u těhotných žen stále hrozí.

 

Mapa výskytu Virus ZIKA

MAPA VÝSKYTU VIRUS zika