Pro maminku
a její spokojené
miminko

První pomoc u dětí

19. listopadu 2017 11:54

Ano máte pravdu, miminka vypadají velmi křehce a zranitelně, a tak máme velmi často strach se jich vůbec dotknout, abychom jim neublížili.  Nikdy ale nemůžete vědět, kdy budete jediní, kdo může malému dítěti pomoci? Velmi často se nás maminky ptají, jak poskytnout první pomoc dítěti? Proto se náš tým zdravotních sester – Bejbyservis rozhodl pro článek na pokračování, který Vám pomůže zorientovat se v této problematice a tak poskytnout včas a správně první pomoc u dětí.

A co vy,

                       umíte poskytnout první pomoc u dětí?

Zjistěte, zda je dítě opravdu v bezvědomí. Snažte se s ním jemně zatřepat, mluvit na něj a ověřit, zda reaguje na podněty.

  1. Hned první rozdíl přichází u malých dětí (kojenců a batolat), u kterých dech vyšetřujeme v leže na zádech. Pozor – hlava není hluboce zakloněná, volíme zde lehký záklon či spíše neutrální polohu.
  2. Pokud dítě nedýchá normálně, zahájíme resuscitaci.
  3. Začneme tím, že miminko položíme na záda na tvrdou podložku a zprůchodníme dýchací cesty.

první pomoc u dětí – záklon hlavy

Malé děti mačkáme dvěma prsty, juniory jednou rukou. Při vdechování nejdeme přes pacientův dechový odpor. Frekvence zůstává stejná, tedy 100 – 120 stlačení za minutu.

  1. Děti mají velkou šanci na záchranu! Proto, pokud jsme na místě sami a nezvládáme telefonát a záchranu v jeden okamžik nejdříve zahájíme resuscitaci a po 1 minutě resuscitace vytáčíme 155.
  2. V resuscitaci stále pokračujeme, střídáme stlačování a vdechy. Resuscitaci můžete ukončit až tehdy pokud:
    • Se pacient začne stlačování hrudníku bránit a začne normálně dýchat.
    • Pacienta předáme do rukou záchranářů.
    • Jste už natolik vyčerpaní, že budete za chvíli resuscitaci potřebovat sami

masáž srdce – kojenec

Je možné, že si ve vyhrocené situaci na postup záchrany nevzpomenete. V takovém případě Marek Hylebrant radí nebát se a okamžitě začít dělat alespoň něco: „Znamená to zahájit alespoň nějakou masáž srdce, stlačovat hrudníček, občas do dítěte vdechnout,“ radí. Poté zavolat záchranku a operátorka vás dále navede.

Ročně u nás v důsledku úrazu zemře několik desítek dětí. Přitom základní postupy nevyžadují mnoho znalostí, většinou stačí zachovat klid a provést několik správných a jednoduchých úkonů. V příštím pokračovaní se můžete těšit na vdechnutí cizího tělesa.