Pro maminku
a její spokojené
miminko

Problémy s pitím tekutin u dětí

18. července 2016 13:28

A je tu zase léto v podobě horkých dnů, rozpálených ulic, nacpaných koupališť a tropických nocích. Předchozí dny nám to ukázaly v celé své parádě. Pro některé maminky začínající noční můra nucení svých ratolestí do pití. Občas si říkáte, že kdyby tak chtěly pít takovým tempem, jakým vymýšlejí lumpárny? Ano problémy s pitím tekutin u dětí pociťuje každá druhá máma na vlastní kůži. Jsou dny, kdy i já musím vytáhnout pár triků z rukávu, které donutí tu mojí Cácorku napít se pár loků z jejího hrníčku.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jistě se všichni shodneme, jak důležitý je pitný režim. Někteří ho dodržují, někteří jsou rádi, že vypijí dvě sklenice vody za celý den a večer to pak dohánějí s ukrutnou bolestí hlavy. Některé děti do pití nutit nemusíme, některé si již při pohledu na tekutinu v jiné podobě než z prsu trénují své oblíbené „ne, ne“ U některých zabere pár triků – které Vám samozřejmě prozradíme, někteří jsou odolnější a trénují své rodiče a svůj krevní oběh, co ještě vydrží.

Roční Kubík byl celý den nezvykle spavý a apatický. Neměl zájem o hračky, které se mu normálně líbí, dokonce nedělal ani tolik lumpáren, jak bylo jeho zvykem. Chtěl se pořád chovat. Jeho maminka (pro mě osobně vzor dokonalé mámy) nechtěla být, jak se s oblibou říká za hysterickou matku a tak byla rozhodnuta, že pokud tento stav bude trvat i druhý den, jet k lékaři. Druhý den ráno nebyl Kubík stále ve své kůži a tak se rozhodla, že i přes to, že je neděle, navštíví pohotovostní službu v nedaleké nemocnici.

A hádejte, co Kubíkovi bylo – byl dehydratovaný. Neměl dostatek tekutin v organismu, která je tolik potřebná k optimální funkci těla.

 

Věděli jste, že u kojenců tvoří tekutiny až 75 % obsahu všech tkání?

U dítěte je potřeba vody na jednotku lidské hmotnosti několikrát vyšší v porovnání s dospělými. Tělesná voda v organismu tvoří prostředí, ve kterém mohou probíhat metabolické procesy. Příjem vody je ve zdravém organismu v rovnováze s jejími ztrátami.

dítě ve vodě

                                                                            Problémy s pitím tekutin u dětí

Obrat (příjem a výdej) tekutin u malého dítěte je 4x až 5x vyšší než u dospělého člověka. Na nedostatek tekutin je dítě velmi citlivé a snadněji se dostane do stavu dehydratace. Proto se právě u dětí tak rychle tento stav rozvíjí.

První signálem, který značí nedostatek vody je pocit žízně, ale protože malé děti mají ve většině případů tento pocit slabý – nižší příjem tekutin tak zpočátku začne unikat pozornosti.

Problémy s pitím tekutin

                              Jak poznat dehydrataci u dětí?

Z počátku můžete pozorovat horší koncentraci pozornosti a chyby při plnění úkolů při hře. Děťátko může být bledé, více unavené, nebo spavé.

                                                     Při větším nedostatku tekutin organismus začíná šetřit své zásoby

Dítě začíná méně močit a moč je tmavá, nebo nemočí vůbec. Má oschlé sliznice (jazyk), při pláči neprodukuje žádné slzy.

                                                                           Dehydratace se prohlubuje

Může se dále zhoršovat zdravotní stav a skončit tak selháním krevního oběhu s fatálními následky.

Test na zjištění dehydratace

kožní turgor u dětí

Pokud máte i vy problémy s pitím tekutin u vašeho dítěte, prozradíme Vám, jak díky jednoduchému orientačnímu testu zjistíte dehydrataci. Udělejte kožní řasu (kožní turgor) nejlépe na předloktí, nebo v oblasti bříška. Pokud se bude vytvořená řasa jen pomalu vyrovnávat – zpozorněte, protože to značí pro dehydrataci. U hodně malých dětí se mohou objevit tmavší kruhy kolem očí. U kojenců pozorujeme vpadlou velkou fontanelu.

Víte o tom, že u plně kojených dětí se voda nepřidává!  Přidávání jiných tekutin u plně kojených dětí zatím není třeba- postačí dávat více napít předního mlíčka. (Stačí přiložit své miminko k prsu a počkat až začne pít. Nechte ho chvilku napít a po té odstavte. Zažene tak svou žízeň a zároveň se nenapije zadního mlíčka, které má za úkol zasytit) Pokud nevíte kdy dávat napít, řiďte se pláčem Vašeho miminka.

U nekojených dětí patří k umělému mléku i tekutiny. Vše závisí na konkrétním věku a hmotnosti.

kojenec a pití vody

Problémy s pitím tekutin u dětí

K pití můžeme podávat

 Problémy s pitím tekutin u dětí, nemáte jenom vy. Je v tom s Vámi i spousta jiných maminek

 

Buďte fikanější více, než oni a přečtěte si naše osvědčené tipy a triky, které můžete tahat z rukávu jeden za druhým a vyzrajte tak nad malým odmítavcem 

voda

POZOR!

 

Názorný přehled potřeby tekutin od kojence až po školní dítě

Věk Potřeba tekutin
(ml/kg tělesné hmotnosti)
 1. den života  50 – 70
 2. den  70 – 90
 3. den  80 – 100
 4. den  100 – 120
 5. – 9. den  100 – 130
 10. den – 7. měsíc 150 – 180
 8. – 12. měsíc  100 – 140
 2. rok  80 – 120
 3. – 5. rok  80 – 100
 6. – 10. rok  60 – 80
 11. – 14. rok  50 – 70