Pro maminku
a její spokojené
miminko

Těhotenství

To, že jednou budete mít děťátko, jste věděla. První ultrazvuk potvrdil vaše těhotenství a ta očekávaná věta „ budete mít děťátko“ vyvolala nepopsatelně krásné pocity. Těhotenství je obdobím, kdy vás vaše tělo bude neustále udivovat. Nosíte pod srdcem děťátko. Roste ve vás nový život.

První trimestr ve vašem těhotenství

První trimestr začíná oplozením vajíčka a končí 13 týdnem těhotenství. Tento trimestr je z celého těhotenství pro vás i pro vaše miminko velmi náročným obdobím. Toto období je typické velmi rychlým vývojem zárodku, který je obzvláště citlivý na působení různých škodlivin a proto se považuje i za velmi rizikový. Dochází také k vývinu všech důležitých orgánů vašeho děťátka.

Nastávající maminka by měla přestat kouřit, začít se stravovat zdravě, více odpočívat, chodit na procházky.

Pro budoucí maminku to znamená zvyknout si na tzv. jiný stav a vyrovnat se psychicky i fyzicky s novu situací. A tak jako každá žena vnímá své těhotenství jinak, může mít i každá žena různé příznaky a vlastně celý průběh těhotenství. Mezi nejčastěji udávané první příznaky těhotenství se řadí nevolnost, zvracení, časté nucení na močení, únava. Tyto nepříjemné symptomy by měly nejpozději koncem 15. týdne odeznít.

Nyní vás čeká první screeningové vyšetření, které dokáže odhalit případné riziko chromozomálních vad plodu (např. Downova syndromu). Jedná se o vyšetření odběru krve okolo 11 – 13 týdne a ultrazvukové měření různých parametrů, které by za určitých okolností mohly znamenat abnormality plodu. Výsledek metody je pak číselně vyjádřen pro výskyt chromozomálních vad plodu. Bohužel neexistuje žádná metoda, která by toto postižení 100 % potvrdila, nebo vyvrátila.

V prvním a posledním trimestru si s vámi budou pohrávat hormony. V jedné chvíli vás všechno rozpláče a v zápětí se vznášíte v oblacích.

Stejně tak můžete zažívat návaly horka. Tam kde jste se halila do svetru, nyní zavíráte topení.

Druhý trimestr ve vašem těhotenství

Druhý trimestr začíná 14. týdnem a končí 27. týdnem těhotenství. Bývá pro maminku většinou nejpříjemnějším a nejklidnějším obdobím celého těhotenství. Možná i pro to, že u většiny žen ustoupily nepříjemné těhotenské nevolnosti, bříško krásně roste, ale ještě není tak veliké, aby překáželo v pohybu a tak omezovalo v běžném životě.

Důležitým a asi nejkrásnějším momentem každé „těhulky“ jsou první pohyby miminka, které z počátku maminka může vnímat jako často popisované bublinky, nebo pohyby motýlích křídel. Prvorodičky se mohou těšit na tento pocit po 20týdnu těhotenství, vícerodičky již po 18 týdnu těhotenství.

V tomto období, byste se také měla podrobit dalšímu sonografickému vyšetření, které se obvykle provádí ve 20 týdnu těhotenství. Miminko začíná dostávat svou reálnou podobu a na ultrazvuku je krásně poznat jednotlivé části těla. Pokud miminko zrovna nepatří do skupiny stydlivých, lze už s velkou pravděpodobností rozpoznat, jestli se jedná o holčičku, nebo chlapečka.

V této fázi těhotenství Vás zřejmě čeká tolik oblíbený, orální glukózový toleranční test (OGTT) – je to diagnostická metoda, která se používá k diagnostice onemocnění diabetes mellitus (cukrovka) v těhotenství nazývaná gestační diabetes. Při tomto vyšetření se podává k vypití glukóza a následně se ze vzorků krve a moči zjišťuje, jak se dokáže váš organismus množství cukru zpracovat za určitou jednotku času.

Plod se stále vyvíjí a roste. V děloze má zatím dostatečný prostor a tak se protahuje a cucá si palec. Placenta již zcela přebrala svoji funkci a okolo 4 – 5 měsíce je její vývoj dokončený. Miminku dodává potřebné živiny a kyslík.

Změn, které s sebou těhotenství přináší, je mnoho a na každou nastávající maminku působí jinak. Od poloviny druhého trimestru se doporučuje z důvodu lepšího prokrvení dávat přednost spaní na levém boku. Při poloze na zádech může docházet k útlaku dvou velkých cév (srdečnici a dolní duté žíle), tím může docházet k poklesu krevního tlaku a tak vyvolat pocit na omdlení. Další problémy může vyvolat zvětšující se děloha, která začíná tlačit na močový měchýř a to vede k častému nutkání na močení. Od 20 týdne se může objevit tolik známé a nepříjemné tvrdnutí bříška. Gynekolog se pak orientuje podle délky a stavu děložního čípku – tzv. cervikometrie a snaží se stahy děložního svalstva zmírnit podáváním magnesia.

Třetí trimestr ve vašem těhotenství

Třetí trimestr začíná od 27. týdne těhotenství a končí porodem. Běžné těhotenství končí mezi 37. a 42. Týdnem. Pohyby děťátka, které maminka cítí, začínají nabírat na intenzitě, miminko začíná mít méně prostoru k pohybu a začíná se v děloze pomalu tísnit. Je dobré tyto pohyby sledovat a při výrazném zvýšení, nebo snížení aktivity miminka navštívit lékaře.

Mohou se začít objevovat bolesti zad – to je dané zvětšenou dělohou a změnou těžiště a držení těla. Zatěžují se především ty zádové svaly a oblasti páteře, které žena před těhotenstvím příliš nezatěžovala. Nejlepším bojem proti tomuto problému je např. plavání, cvičení na overballu či těhotenská jóga. Důležitý je ale i odpočinek, spánek (na levém boku), správné sezení a postoj těla. Je také dobré dodržovat zásady, jako nezvedat těžká břemena, místo ohýbání si raději dřepnout či nenosit boty na vysokém podpatku.

Pálení žáhy, je dalším častým problémem v těhotenství. Je způsoben pronikáním kyselé žaludeční šťávy do jícnu. Zvětšující se děloha s rostoucím miminkem tlačí více na žaludek a kyselý obsah žaludku se proto vrací zpět do jícnu. Dobrou radou je vynechání některých potravin, které mohou podráždit žaludek (kofein, sladkosti, tučná a příliš kořeněná jídla), jíst častěji, ale po menších porcích. Důležité je také nejíst minimálně 3 – 4 hodiny před spaním. Z medikamentosního řešení léky, které neutralizují žaludeční kyseliny v žaludku – o užívání je dobré se poradit v lékárně, nebo se svým lékařem, protože některá z nich nejsou vhodná pro těhotné ženy.

Popraskané podkožní vazivo je nepříjemnou památkou na těhotenství. Vliv na tvorbu strií může mít i dědičnost. Vzniku strií často předchází svědění kůže, které je způsobeno napínáním zeslabené pokožky v oblasti bříška. Léčba proti tomuto problému neexistuje, proto je lepší striím spíše předcházet promazáváním rizikových oblastí kosmetickými přípravky, které jsou k tomu určeny. Nejvhodnější jsou krémy proti striím, které dostatečně hydratují namáhanou pokožku.

Mnoho žen může cítit nepravidelné kontrakce dělohy tzv. Braxtonovy – Hicksovy kontrakce. Často používaný pojem jsou poslíčci. Jsou definovány tím, že přicházejí nepravidelně, jsou nebolestivé a trvají do 30 sekund. Na rozdíl od porodních kontrakcí, které přicházejí pravidelně, jsou silnější a nepolevují ani po teplé sprše.

Ve 30. – 32. týdnu těhotenství se provádí poslední sonografické vyšetření k posouzení stavu placenty, množství plodové vody a hodnocení růstu plodu. Někteří gynekologové toto vyšetření provádí přímo ve své ordinaci, někteří zase dávají přednost odeslání do specializovaných pracovišť.

Ve 36. týdnu se zjišťuje možná streptokoková infekce v pochvě – pokud se potvrdí, při porodu Vám podají pouze antibiotika do žíly, aby se předešlo potencionálního přenosu při porodu na vaše miminko.

Poslední měsíc těhotenství chodíte na pravidelné týdenní kontroly už do porodnice, kde jste zaregistrovaná k porodu. Tam vám i jednou týdně měří srdeční ozvy vašeho miminka. Nezapomeňte si proto na tyto pravidelné kontroly s sebou nosit svačinu a pití. Vaše miminko, tak bude více akčnější a vy nebudete muset podstupovat vyšetření opakovaně.