Šestinedělí
Období po narození děťátka je procesem bouřlivých změn ve vašem organismu. Šestinedělí se říká období přibližně 6 týdnů po porodu. Jeho průběh a ukončení je pro každou ženu individuální záležitostí. Nikdy sebe a to ani své miminko s nikým nesrovnávejte. Šestinedělí je doba, během které se anatomické a fyziologické změny organismu postupně vrací do stavu jako před otěhotněním.
Péče o miminko v šestinedělí, není nic jednoduchého, vyžaduje speciální přístup a péči. Co si počít, když všechna svá přání a potřeby vyjadřuje různě silnými decibely pláče. To pro maminku po těžkém porodu a probdělých nocích je zcela nové a nesmírně náročné období. Vyčerpání, hormonální koktejl a křičící miminko ve vás vyvolávají všechny možné pocity, jenom ne klid a pohodu.
Aby byl návrat z porodnice a náročné období šestinedělí alespoň částečně pohodový a mohli jste si užívat ty nejkrásnější chvíle v životě se svým novorozeným potomkem, pokuste se na toto období připravit ještě v době těhotenství. Vaše miminko je společným štěstím obou rodičů. Určete si s partnerem pokut možno předem určitá pravidla, kdo se o co bude starat a co bude dělat po návratu z porodnice domů. Také hodně pomůže, máte-li připravenou vypranou a vyžehlenou výbavičku pro děťátko na delší dobu. Je zcela nemožné, aby maminka v šestinedělí byla schopna zvládnout vše jako dříve. Nelze být maminkou na plný úvazek a současně mít vzorný pořádek a teplou večeři. Právě v období po porodu v šestinedělí, by měla mít žena čas na odpočinek. Nedívejte se na neutřený prach a jděte si s miminkem zdřímnout, když zrovna spinká. Vaše tělo potřebuje čas, aby se mohlo vrátit do normálu. Povolejte na pomoc babičky, sourozence, nebo kamarádku.
Je dobré se také maximálně připravit na péči o miminko a na kojení již před porodem. Děťátko je pak klidné a spokojené. Klidné a spokojené miminko může být pouze tehdy, je-li klidná a spokojená jeho maminka.V opačném případě ty nejšťastnější okamžiky naráz střídají pocity beznaděje a myšlenky „takhle jsem si to nepředstavovala.“
Hormony v šestinedělí
Zhruba v prvních dvou týdnech šestinedělí dochází k poklesu hladiny progesteronu a estrogenu ve vašem těle. Tyto hormonální změny mohou způsobit splín.
Baby blues
Baby blues se nazývá dočasné období novopečené maminky, které trvá až tři týdny.
Příznaky baby blues /splín/
- vyčerpanost
- podrážděnost
- špatný spánek
- plačtivost
- pocit nezvládnu to
Poporodní deprese
Neodeznívá li splín, spíše se stav zhoršuje, může se jednat o poporodní deprese /porucha nálady/.
Příznaky poporodní deprese
- negativní myšlení
- pocit beznaděje
- propadání se do chmurných nálad
- subjektivní pocit nezvládání
- omezená schopnost komunikovat i s partnerem a nejbližšími příbuznými
- problematický pocit vůči děťátku
- dlouhodobý smutek
- vyčerpanost
V tomto případě je nutné, navštívit lékaře. Terapie se dá zvládnout i bez léků a trvá různě dlouhou dobu.
Šestinedělí je období trvající přibližně 6 týdnů. Během této doby se fyziologické změny organismu postupně vrací do stavu, jako před těhotenstvím.
V raném šestinedělí /v prvních 10 dnech/
- hojí se poporodní poranění
- stabilizuje se tvorba mateřského mléka
V pozdním šestinedělí se
- děloha se stahuje /zavinuje/ do původní velikosti
- uzavírá se děložní hrdlo
- svaly pánevního dna získávají svou pružnost
- pochva se vrací do původního stavu
- zpevňuje se břišní stěna
Tyto jevy můžete výrazně ovlivnit cvičením
- normalizuje se funkce močového měchýře a vyprazdňování
- ustupuje pálení žáhy
- snižuje se pulz
Po šestinedělí byste měla navštívit svého gynekologa, který provede vyšetření a zkontroluje
- zhojení poporodních poranění
- stav děložního hrdla
- vyšetření děložního čípku a odebere vzorek na cytologii
- stavu poševních stěn a hráze
Po šestinedělí se může dostavit první menstruace. Kojíte-li intenzivně, vaječníky neuvolňují vajíčka a menstruace se může objevit třeba až za rok /laktační amenorea/.
Nechcete-li znovu otěhotnět, nespoléhejte na kojení, kojení není spolehlivou antikoncepcí.