Pro maminku
a její spokojené
miminko

Porod

Porod je úspěšným ukončením těhotenství. Plod opouští dělohu matky, stává se samostatným jedincem. Je přerušeno spojení mezi matkou a dítětem.

S blížícím se dnem D jste čím dál unavenější, hůře pohyblivá a moc toho nenaspíte. V tramvaji Vás pouští bez okolků sednout. Lidé kolem jsou laskavější a ohleduplnější. Jste zaregistrovaná v porodnici, máte dohodnutou registraci svého děťátka s pediatrem. Po nekonečných debatách s partnerem nad nekonečným seznamem jmen má Vaše děťátko to nejkrásnější jméno. Doma je připravený pokojíček, nebo jeho část pro očekávané miminko. Tašku do porodnice máte připravenou u vchodových dveří.

Někoho možná rozladí i dotazy tipu „tak kdy to bude, jak budete rodit?“ Maminka vás kontroluje telefonem třikrát denně a spí s telefonem u postele.

Porod se pomalu blíží.

Od 38 týdne těhotenství je plod považován za donošený a děťátko se může kdykoli narodit.

Známky blížícího se porodu jsou

K poklesu dělohy do pánve dochází u prvorodiček zhruba od 36 týdne těhotenství. Děloha více tlačí na močový měchýř a chodíte ještě častěji močit, než před tím. Naopak se Vám lépe dýchá.

Braxtonovy-Hicksovy kontrakce známé jako poslíčci, o kterých jste si přečetli již ve třetím trimestru. Jsou mírně bolestivé a vždy nepravidelné. Podílejí se na změnách na děložním čípku, to je část děložního hrdla, které tvoří bariéru mezi dělohou a pochvou. Děložní hrdlo se zkracuje, měkne a otevírá pomocí děložních kontrakcí, až úplně zanikne a vytvoří souvislý porodní kanál.

Změny na děložním hrdle, jehož část ční do pochvy a říká se jí děložní čípek. Děložní hrdlo je nejspodnější částí dělohy a tvoří bariéru mezi dělohou a pochvou. Děložní hrdlo v průběhu těhotenství tzv. zraje, tj. dochází k jeho přípravě na porod. Zrání děložního hrdla spočívá v jeho zkracování, měknutí a otevírání.

Hlenová zátka uzavírá děložní hrdlo a tím chrání dělohu před průnikem bakterií. Při otevírání děložního hrdla se hlenová zátka uvolňuje a odchází pochvou ven obvykle ve formě bezbarvého hlenu, nebo hlenu s příměsí krve.

Porod je tu: kontrakce jsou delší, silnější a pravidelnější, než dříve. Na začátku porodu kontrakce přicházejí zhruba v intervalu 10 minut. Od poslíčků se kontrakce odlišují tím, že nepolevují při změně polohy, pohybu ani v teplé sprše.

Doporučený odjezd do porodnice je v intervalu kontrakcí 5 minut. Při pravidelných kontrakcích – většinou po 10-15ti minutách, trvajících aspoň 2 hodiny a postupně se zintenzivňujících je vhodný odchod do porodnice.

Do porodnice odjíždíme

 

Porod – první doba porodní

První době porodní, říkáme také otvírací. Je započata hormonem oxytocinem. Doba mezi stahy se postupně zkracuje a délka stahů prodlužuje. Přesné časové parametry jsou však u každé ženy jiné. První doba porodní trvá u prvorodičky zhruba od 6 – 12 hodin. U vícerodiček 3 – 4 hodiny.

k čemu vlastně dochází

Porod – druhá doba porodní

Druhé době porodní také říkáme vypuzovací.

Ucítíte děložní stahy a silné nucení na tlačení. Je to doba vypuzování dítěte z dělohy. Děložní branka / zbytek děložního hrdla /je zašlá. Hlavička děťátka je dorotovaná tak, aby vycházelo čelem k hrázi. Je-li děťátko v zádovém postavení, to znamená, že má zádíčka směrem k zádům maminky, trvá rotace hlavičky déle.

Porod v poloze podélné hlavičkou

Porod v poloze podélné koncem pánevním

Porod v poloze podélné

Porod – třetí doba porodní

Třetí době porodní říkáme také porod placenty.
Začíná porodem dítěte a končí vypuzením placenty. Vaše děťátko je na světě. Pupečník je po zasvorkování přestřižen. To je dnes práce novopečeného tatínka. Pro maminku začíná nejkrásnější období v životě. Porod však stále ještě není dokončen. Po porodu dítěte se děloha stáhne, její obsah tvoří již jen placenta. Děloha je
nyní kulovitá, tuhá a její horní okraj dosahuje k pupku.
Nyní čekáte na odloučení placenty. Z té části pupečníku, který je spojen s placentou se odebírá vzorek krve pro další vyšetření, jako například Rh faktor miminka či krevní skupina. Výsledky tohoto vyšetření jsou důležité pro následnou péči o Vaše právě narozené miminko. Za několik minut se děloha začne znovu stahovat. Nyní již nebolestivě. Od děložní stěny se odlučuje placenta. Mezi placentou a děložní stěnou z otevřených cév vytéká krev a vytváří se krevní výron, který oddaluje placentu od děložní stěny. Doznívající kontrakce odloučenou placentu vypudí z dělohy do pochvy, což vyvolá slabý pocit nucení k tlačení. Maminka v této chvíli naposledy zatlačí a porodí se placenta s plodovými obaly. Přiložení miminka k prsu a dráždění bradavek napomáhá kontrakci a odloučení placenty.

V České republice
se mamince podává po porodu hlavičky děťátka do žíly hormon oxytocin, který
posiluje napětí dělohy a placenta se tak rychleji odděluje. Toto opatření vede ke zkrácení třetí doby porodní a hlavně ke snížení krevních ztrát.
Po porodu placenty ji lékař zkontroluje, zda je celá a v děloze nezůstaly její zbytky. Zkontrolují se krevní ztráty. Obvykle se placenta odloučí do 30 minut. Nakonec porodník pečlivě prohlédne rodidla ženy. Případná porodní poranění jsou ošetřena v místním znecitlivění.

Porucha odloučení placenty
Pokud se placenta sama neodloučí a je přirostlá k děložní stěně, musí být odstraněna chirurgicky v celkové narkóze.
Je li placenta prorostlá do děložní stěny je to vážnější komplikace, kdy nelze placentu vybavit a je nezbytné provést odstranění dělohy / hysterektomii /. Jinak by žena byla ohrožena na životě.

Porod – čtvrtá doba porodní

V prvních dvou hodinách po porodu placenty zůstává maminka na porodním sále trvale pod dohledem. Mohlo by se dostavit krvácení. Kontroluje se teplota, krevní tlak, puls, krvácení z rodidel, zavinování dělohy a celkový stav.
Tyto okamžiky však již vnímáte i přes velikou únavu, vyčerpání jako nejšťastnější okamžiky v životě. Nyní se i s tatínkem věnujete svému novorozenému děťátku. Můžete pít i jíst. Není vyloučené, že Vás přemůže spánek pro načerpání potřebných sil. Po dvou hodinách budete převezena na oddělení pro nedělky.

 

Nastal ten nejkrásnější okamžik ve vašem životě. Všemi dlouho očekávané miminko je tady. Vás čeká ještě poslední, třetí doba porodní, kterou je porod placenty.

Placenta se odloučí a vyjde většinou během několika minut do 2 hodin po porodu děťátka. Pokud se placenta sama neodloučí, musí být odstraněna chirurgicky v celkové narkóze.

Po porodu se zcela změní vaše priority. Jste matkou.