Pro maminku
a její spokojené
miminko

Novorozenecká žloutenka

20. dubna 2016 14:24

Dokáže potrápit 50 – 60% miminek již na počátku jejich příchodu na svět. Děťátko vypadá, jako kdyby se vrátilo od moře a je na světě jenom 3 dny. Ano je to novorozenecká žloutenka. Povíme Vám, kdy se nejčastěji objevuje, jak vzniká i jak s ní co nejrychleji zatočit.

Příčinou novorozenecké žloutenky je hromadění žlutého barviva = bilirubinu, které vzniká rozpadem starých červených krvinek. Bilirubin je za normálních okolností vylučován z těla játry. Novorozenci ještě nemají játra natolik plně funkční, aby byly schopny žluté barvivo odbourávat.

Objevuje se 2 – 3 den po porodu a projevuje se žlutým zabarvením kůže a očního bělma. Některé miminka vypadají, jako kdyby byly krásně opálené od moře.

Vyšetřována jsou miminka v porodnici ihned po narození a pak 2 až 3 den po porodu. Vyšetřovacími metodami jsou transkutánní ikterometr/bilirubinometr  (změří intenzitu žlutého zabarvení kůže) a krevní odběry.

Nejprve se objevuje v obličeji, pak hrudníčku, bříšku a končetinách.

Ojediněle může žloutenka přetrvávat až do 3 měsíce, nebo se může objevit v 1 až 3 měsíci. V tomto případě je pak nutné udělat jaterní testy a přerušit miminku na 2 – 3 dny kojení a podávat odstříkané a převařené mateřské mléko.

 

Novorozenecká žloutenka – PŘÍČINY

 

Novorozenecká žloutenka – LÉČBA

Novorozeneckou žloutenku prodělá 50 – 60% novorozenců a u většiny z nich odezní sama bez léčby. Při hodnotách bilirubinu nad 340 µmol/l je indikována fototerapie (miminko je umístěno pod modré světlo). Modré světlo rozkládá bilirubin na netoxický, ve vodě rozpustný produkt, který se pak snáze omega repliky hodinek vylučuje žlučí a močí. Vysoká hladina bilirubinu v krvi totiž může vést k poškození mozkových buněk dítěte.

Miminku můžete pomoci i častým vystavováním na denní  světlo- pozor nevystavujte ale přímému slunečnímu světlu.

FOTOTERAPIE – modré světlo, pod které se dítě umístí. Musí být chráněny oči jejich zakrytím brýlemi. Hlídá se tělesná teplota, hydratace, změna charakteru stolice, vyrážka. Je třeba zajistit nejvyšší možnou míru těsného fyzického kontaktu matky s miminkem i z toho důvodu, aby nedošlo k narušení kojení.

U kojených dětí se doporučuje časté kojení  8–12 za den. Kojený novorozenec se tak rychle zbavuje smolky, která obsahuje ve velkém množství právě bilirubin. Ten se vyloučí z těla ven a nemůže se dostat zpět do krve.

index