Pro maminku
a její spokojené
miminko

Správná manipulace s miminkem

Manipulace s miminky má svá pravidla. Že jste o manipulaci s miminkem ještě nic neslyšeli, nebo si myslíte, že není nějak podstatná a výrazně neovlivní život toho malého prcka, který se Vám právě narodil? Ve správné manipulaci jde hlavně o správné zvédání, pokládání, chování miminka. Při nedodržení těchto pravidel, které dlouhodobě nerespektujete, můžete vaše miminko  nevědomky poškodit a zapříčinit tak nejrůznější odchylky v pohybovém vývoji.

Určitě každou budoucí maminku napadla otázka, zda bude umět správně nosit, zvedat, pokládat a bezpečně polohovat své miminko? Téma manipulace s dítětem si zaslouží podstatně větší pozornost, než by se mnohým mohlo na první pohled zdát.

Správná manipulace, nebo li zacházení s kojenci je nesmírně důležitá. Už když si uvědomíte, kolikrát za den opakujete zvedání a pokládání miminka.

Miminko je v bříšku schoulené do tvaru písmene „U“, přičemž typické esovité zakřivení páteře se dotváří až v období lezení. Do té doby bychom měli respektovat anatomické poměry a manipulovat s dítětem tak, abychom dbali na odlišnost nezralého pohyblivého aparátu. Účelem správné manipulace je také navodit miminku pocit bezpečí a jistoty, které mělo po celou dobu prenatálního vývoje v maminčině děloze.

Zamysleme se nad otázkou, jaké možnosti reakce má bezbranný kojenec, když se mu opravdu něco nelíbí? Ano, jistě víte, či tušíte, že je to pláč. Jako jediná obrana novorozence a kojence, jak dát najevo, že děláte něco špatně, je vždycky projev nevole a pláč. I na špatnou manipulaci si dítě časem zvykne a přestane protestovat. Proč se ale nenaučit správně manipulovat s miminkem již od samého začátku a předejít tak mnohým zdravotním problémům, které se mnohdy projeví až v dospělosti a velmi často jsou právě důsledkem nesprávné manipulace z kojeneckého období.

 

7 základních zásad správné manipulace s miminkem

  1. S miminkem manipulujte pomalu a jemně. Vyvarujte se prudkých pohybů, které mnohé citlivé děti dráždí k pláči!
  2. Záklon hlavičky by se neměl objevit v žádné poloze.
  3. Všechny polohy by měli být symetrické.
  4. Děťátko nikdy neuchopujte za krkem! Ruka by v takových polohách měla být vždy položena pod hlavičkou, druhá bývá obvykle pod zadečkem.
  5. Myslete na velkou zásadu 4N = Nikdy Nedělat Nic za Ně. Děťátko nikdy neposazujte a nestavte dříve, než to zvládne samo. Nepředbíhejte přirozený psychomotorický vývoj. Až bude pohybový aparát dítěte přirozeně připravený, zvládne novou dovednost samo.
  6. V tak často používané svislé poloze noste děti až tehdy, když zvládnou sami polohu na všech čtyřech. Vzhledem k tělíčku totiž poměrně velká hlavička velmi namáhá páteř, která v této poloze nemá sama oporu.
  7. Při jakékoliv manipulaci se snažte vyhnout tlaku na páteř. Páteř je u takto malých dětí z velké části chrupavčitá a chybnou manipulací se přetěžuje, až deformuje!

 

Význam správné manipulace

Podle Evy Kiedroňové, správné zacházení s dítětem a podněty, které mu nabídneme v prvních

dnech, týdnech a měsících jeho života a které by měly být v souladu s jeho psychomotorickou

vyspělostí a potřebami, výrazně ovlivní řadu oblastí jeho celkového dlouhodobého vývoje i

prospívání. Přiměřené zacházení s malým kojencem má velký vliv na správné zapojení a

posílení zádového a břišního svalstva, které zajišťuje zdravé postavení páteře, dobrou funkci

vnitřních orgánů i spolupráci ramen a pánve při vzpřimování. Dále podmíní rozvoj rovnováhy,

koordinace pohybů a orientačních dovedností dítěte i souhry mozkových hemisfér.Příznivě ovlivní

také psychický a rozumový vývoj dítěte včetně schopnosti soustředěné spolupráce při výchově i v době předškolní a školní docházky.

 

Zvedání, pokládání a chování miminka

Ve správné manipulaci jde hlavně o správné zvédání, pokládání, chování miminka.

Bojíte se na Vaše miminko sáhnout, abyste mu neublížili? Jednoduše nevíte co si s ním počít? Takové starosti trápí většinu novopečených rodičů.

Velmi důležité je hlavně správné zacházení s miminkem – zvedání, pokládání, chování miminka a správné polohy při kojení.

Máte ten názor, že pokud zacházíte se svým bezbranným děťátkem, tak jak se manipulovalo za předchozích generací, nic tím nezkazíte?

Nechat si odborně poradit není žádná ostuda a na tento názor přicházejí i maminky, které mají doma už jedno, nebo více dětí.

Zvedání, pokládání, chování nabízíte Vašemu miminku v průběhu celého dne, a tím ovlivňujete jeho vývoj. Nevědí-li rodiče na co dávat pozor, mohou udělat hodně chyb, které pak negativně zasáhnou do jeho psychomotorického vývoje s možnými následky poruch pohybového aparátu až v dospělosti.

Stále si myslíte, že správné zvedání, pokládání a chování není důležité?

Máte ten názor, že pokud zacházíte se svým bezbranným děťátkem, tak jak se manipulovalo za předchozích generací, nic tím nezkazíte?

                                                                                             VELIKÝ OMYL !!! 

VÍTE, kolikrát za den potřebujete Vaše dítě položit a zvednout z postýlky?

špatné zvedání dítěte

  

 

 

 

VÍTE, kolikrát za den ho chováte?

chybné chování dítěte

 

 

 

 

 

VÍTE, jak často potřebuje odříhnout?

   špatné odříhnutí

 Při těchto činnostech můžete Vašemu prckovi nevědomky škodit a zadělávat tak na velký problém s celým pohybovým aparátem. Je potřeba si uvědomit, že vyvíjející se dětský organismus má velice nestabilní držení těla, a proto je nutná systematická péče o kvalitu hybného systému od nejútlejšího věku.

Chováte a přenášíte své děťátko v této svislé poloze?

špatná svislá poloha2

Ve svislé poloze dochází k velkému tlaku poměrně velké a těžké hlavičky na páteř miminka, která ještě není dostatečně osvalena. Tento tlak může vychýlit páteř do strany (skolióza), dopředu (lordóza), dozadu (kyfóza).

skolióza, lordóza, kyfóza páteřeSprávné X špatné držení těla

 Zvedání, pokládání, chování miminka jde i podle nejnovějších poznatků v souladu s psychomotorickým vývojem miminka. Co třeba dětmi nejoblíbenější poloha na tygříka? Název se odvíjí od podobné polohy, ve které lehává tygr na větvi stromu. Víte, proč tuto polohu mají děti obzvláště v oblibě a to hned z několika důvodů?

Tygřík je ideální k

chování - tygr

POZOR – pokud tuto polohu děláte špatně – můžete miminku uškodit

tygřík chybné držení

Poloha na bříšku u novorozence

poloha na bříšku

Dobře zvládnutá poloha na bříšku je klíčová pro další fáze vzpřimování.  Nezanedbávejte časté pokládání na bříško. Je normální, že z počátku miminko zvedá jen hlavičku a postupem času pak celý trup. To vše je příprava na pozdější plazení a lezení.

chybné pasení hříbátek                                                           správné pasení hříbátek

poloha na břiše 4 - 6 měsíců - druhé vzpřímení