Odříhnutí novorozence
Pro Vaše miminko představuje odříhnutí úlevu od tlaku. Přebytečný vzduch, který během pití mlíčka polyká, musí odejít ven, aby se předešlo zbytečnému nadýmání a bolestem bříška – tak často rozebíraným prdíkům. Někdy je zapotřebí patřičná dávka trpělivosti a vytrvalosti, než si miminko odříhne. Na opak některé děti jsou natolik šikovné – že si odříhnou již během kojení a dále v něm pokračují (to se ale většinou děje spíše u starších kojenců).
I když se Vám to občas zdá jako neskutečně dlouhá doba (obvzláště v noci) – doporučujeme počkat 15 – 20 minut, než si miminko odříhne. Některé děti se tuhle dovednost, ale naučí až po delší době a ať děláte co děláte, prostě si neodříhne.
Proč je vlastně odříhnutí novorozence důležité?
Už v porodnici Vás jistě informovala o důležitosti odříhnutí. Své miminko byste měla nechat odříhnout z toho důvodu, aby se předešlo nebezpečnému dušení, ke kterému může dojít v důsledku ublinknutí mlíčka.
- předejdete falešnému pocitu plnosti díky spolykanému vzduchu
- předejdete bolestem bříška, které kojence velmi často trápí (přebytečný vzduch zůstává v bříšku, brání vstřebávání mléka a způsobuje bolestivé křeče).
Za nejvhodnější polohy k odříhnutí novorozence považujeme
- tygříka ( obvzláště účinná poloha k odříhnutí, ale i k úlevě bolavého bříška)
- vyvýšené klubíčko
- upravená svislá poloha, kterou doporučujeme jen v nejkrajnějším případě