Pro maminku
a její spokojené
miminko

Růstový spurt – časté kojení

Trápí vás časté kojení?

Máte pocit, že by Vás vaše dítě doslova nejraději sežralo? Časté kojení udělalo z vašeho nočního spánku nic nekončící hladový maraton s ukřičeným uzlíčkem štěstí v náručí?

Časté kojení – ukazatel růstového spurtu

Tím, jak Vaše miminko roste, rostou i jeho požadavky na větší množství mlíčka.

„Spurtovací“ období  trvá většinou 2-3 dny. Můžete ho očekávat v několika prvních dnech doma, kolem 7–10 dne, 2–3 týdnů, 4–6 týdnů, ve 3. měsíci, 4. měsíci, 6. měsíci a 9. měsíci. Každé dítě se ale může chovat jinak a tak tato období jsou jen čistě orientační. U některých dětí je nemusíte ani postřehnout, někteří však dají o svém prázdném bříšku patřičně hlasitě vědět.

Ačkoli Vaše miminko papá stejně, nebo dokonce více, jeho váha se může v tomto období zastavit, možná i poklesnout. Pokles váhy hodně maminek velice vystraší.

Jste nevyspalá, vystresovaná, vaše děťátko pláče a pláče? Někdy se může stát, že z důvodu stresu nedochází ke spuštění zadního mlíčka, které má za úkol hladovce zasytit. Děťátko začíná plakat nejen kvůli hladu, ale i prdíkům, které způsobuje větší množství vypitého předního mlíčka, které zahání hlavně žízeň, méně už hlad.

Další příčinou pláče není jen hladové bříško, ale i podrážděnost miminka díky rychlejšímu růstu. Tvorba mléka je stimulována přikládáním miminka k prsu. Máte pocit nejistoty, zda Váš malý hladovec má mléka dost, konzultujte svůj problém dříve, než Vaše nervy nevydrží a zavedete umělé mléko. Na to je času dost.

V období růstového spurtu velmi často dochází k předčasnému zavedení umělého mléka. To má na svědomí zbytečný boj sama se sebou a neustále se vtírající myšlenka mám dost mléka?