Pro maminku
a její spokojené
miminko

Kojení

Kojení je nejpřirozenější a pro vás nejkrásnějším způsob výživy miminka. Je to také čas, který maminka a miminko tráví v těsném kontaktu, čas, který mají jen pro sebe.

Ideálním startem kojení, je pro děťátko i maminku když je novorozené miminko položeno na břicho maminky a může se samo přisát k matčinu prsu. Tento okamžik má zásadní smysl a je velmi důležitý i pro osídlení přirozenými bakteriemi z těla maminky. Má to zásadní vliv na správný vývoj imunitního systému dítěte pro celý jeho život.

přiložení k prsu po porodu

Není -li to možné například po porodu císařským řezem, je důležité pokračovat v kontaktu tělo na tělo i na pokoji. Děťátko ví, že je se svojí maminkou, cítí její vůni a má s ní tělesný kontakt.

Kontakt kojení „tělo na tělo“

Kojení je jeden z deseti kroků k podpoře kojení, který doporučuje i WHO (světová zdravotnická organizace). Pokud mělo děťátko nějaké adaptační problémy po porodu, o to důležitější je, aby bylo s maminkou po porodu co nejdéle v kontaktu tělo na tělo. Většina dětí se v kontaktu kůže na kůži přisaje sama, bez jakékoliv pomoci.

Pokud se první doba bdělosti novorozence po porodu nevyužije na nácvik správného kojení, novorozenec usne bez toho, aby se naučil správné technice kojení. První kojení se tak může zpozdit až o několik hodin. To dítě a matku zbytečně vystavuje riziku, že kojení bude problematické či neúspěšné.

Pokud není kontakt maminky s miminkem zajištěn, může dojít k patologickým dějům, které mohou vyústit k odmítání matčina prsu, nebo bude kojení pro matku bolestivé.

Co nejčastější kontakt děťátka s maminkou ,,tělo na tělo“ pomáhá řešit řadu starostí, jako je plačící, spavé a těžko se probouzející miminko. Hlavně u miminek, která se obtížně kojí, může mít kontakt „tělo na tělo“ svá velká pozitiva.

kojení tělo na tělo

Technika kojení

Aby dítě dobře pilo, potřebuje mít funkční 3 základní reflexy – hledací, sací a polykací. Další podmínkou je vzájemná koordinace těchto reflexů.

Prs by měl být při kojení držen tak

 

Mezi hlavní zásady patří zejména správně zvolená vzájemná poloha matky a dítěte, která musí být pohodlná matce i dítěti. Miminko nesmí křičet, musí se správné přisát a sát.

Pozor na nesprávnou techniku, která má za následek bolestivé a poraněné bradavky, sníženou tvorbu mléka a neprospívající děťátko.

Polohy při kojení

polohy kojení

Kojící podprsenka

kojící podprsenka

 

O výhodách pro matku i dítě není pochyb

 

I pro matku je kojení bez pochyb výhodou.

 

Dokonce i adoptivní matka může kojit své děťátko

Ženy si mohou někdy navodit laktaci, ačkoliv nikdy předtím nebyly těhotné. Pokud jsou bradavky soustavně stimulovány odsávačkou mléka nebo skutečným sáním, může to někdy vést k vyvolání tvorby mléka v množství potřebném ke kojení dítěte. Tímto způsobem jsou někdy schopny kojit dítě adoptivní matky. Mléko vytvořené indukovanou laktací se svým složením neliší od mléka produkovaného po porodu.

 

 Po příchodu domů z porodnice mají maminky velmi často s kojením různé problémy a začnou miminko předčasně a zbytečně přikrmovat nebo je rovnou převedou na umělou výživu. Máte – li i vy problém s kojením, neváhejte a zavolejte nás na pomoc co nejdříve. Věřte, že společnými silami to zvládneme. Pouze  vážné zdravotní důvody Vám mohou zabránit v kojení Vašeho miminka.