Kojení
Kojení je nejpřirozenější a pro vás nejkrásnějším způsob výživy miminka. Je to také čas, který maminka a miminko tráví v těsném kontaktu, čas, který mají jen pro sebe.
Ideálním startem kojení, je pro děťátko i maminku když je novorozené miminko položeno na břicho maminky a může se samo přisát k matčinu prsu. Tento okamžik má zásadní smysl a je velmi důležitý i pro osídlení přirozenými bakteriemi z těla maminky. Má to zásadní vliv na správný vývoj imunitního systému dítěte pro celý jeho život.
Není -li to možné například po porodu císařským řezem, je důležité pokračovat v kontaktu tělo na tělo i na pokoji. Děťátko ví, že je se svojí maminkou, cítí její vůni a má s ní tělesný kontakt.
Kontakt kojení „tělo na tělo“
Kojení je jeden z deseti kroků k podpoře kojení, který doporučuje i WHO (světová zdravotnická organizace). Pokud mělo děťátko nějaké adaptační problémy po porodu, o to důležitější je, aby bylo s maminkou po porodu co nejdéle v kontaktu tělo na tělo. Většina dětí se v kontaktu kůže na kůži přisaje sama, bez jakékoliv pomoci.
Pokud se první doba bdělosti novorozence po porodu nevyužije na nácvik správného kojení, novorozenec usne bez toho, aby se naučil správné technice kojení. První kojení se tak může zpozdit až o několik hodin. To dítě a matku zbytečně vystavuje riziku, že kojení bude problematické či neúspěšné.
Pokud není kontakt maminky s miminkem zajištěn, může dojít k patologickým dějům, které mohou vyústit k odmítání matčina prsu, nebo bude kojení pro matku bolestivé.
Co nejčastější kontakt děťátka s maminkou ,,tělo na tělo“ pomáhá řešit řadu starostí, jako je plačící, spavé a těžko se probouzející miminko. Hlavně u miminek, která se obtížně kojí, může mít kontakt „tělo na tělo“ svá velká pozitiva.
Technika kojení
Aby dítě dobře pilo, potřebuje mít funkční 3 základní reflexy – hledací, sací a polykací. Další podmínkou je vzájemná koordinace těchto reflexů.
Prs by měl být při kojení držen tak
- aby se prsty nedotýkaly dvorce v místech, kde má mít kojené děťátko dásně
- podpírat prs zespodu všemi prsty kromě palce
- palec musí být položen tak, aby byl vysoko nad dvorcem, a jeho tlak umožnil napřímení bradavky
- cílem je, aby dítě uchopilo bradavku a co největší část dvorce
Mezi hlavní zásady patří zejména správně zvolená vzájemná poloha matky a dítěte, která musí být pohodlná matce i dítěti. Miminko nesmí křičet, musí se správné přisát a sát.
Pozor na nesprávnou techniku, která má za následek bolestivé a poraněné bradavky, sníženou tvorbu mléka a neprospívající děťátko.
Polohy při kojení
Kojící podprsenka
O výhodách pro matku i dítě není pochyb
- dítěchrání před průjmy, infekcím dýchacích cest, zánětu středouší
- zlepšuje vývoj mozku
- omezuje riziko alergie, obezity, anémie i cukrovky
- v dospělosti zajišťuje silnější kosti
- u kojených dětí se lépe vyvíjí duševní schopnosti
I pro matku je kojení bez pochyb výhodou.
- děloha se po porodu rychleji vrací do původního stavu
- jsou menší poporodní krevní ztráty
- postava se rychleji navrací ke stavu před těhotenstvím
- pokud matka často a plně kojí, hovoří se i o antikoncepčních účincích po dobu plného a častého kojení, (nelze se na to však spoléhat)
- je prokázáno, že částečně chrání ženu před rakovinou prsu, vaječníků a osteoporózou.
- je podstatně levnější, než umělá výživa se přesvědčí každá kojící maminka.
- za nejdůležitější považujeme podporu citové vazby dítěte a matky.
Dokonce i adoptivní matka může kojit své děťátko
Ženy si mohou někdy navodit laktaci, ačkoliv nikdy předtím nebyly těhotné. Pokud jsou bradavky soustavně stimulovány odsávačkou mléka nebo skutečným sáním, může to někdy vést k vyvolání tvorby mléka v množství potřebném ke kojení dítěte. Tímto způsobem jsou někdy schopny kojit dítě adoptivní matky. Mléko vytvořené indukovanou laktací se svým složením neliší od mléka produkovaného po porodu.
Po příchodu domů z porodnice mají maminky velmi často s kojením různé problémy a začnou miminko předčasně a zbytečně přikrmovat nebo je rovnou převedou na umělou výživu. Máte – li i vy problém s kojením, neváhejte a zavolejte nás na pomoc co nejdříve. Věřte, že společnými silami to zvládneme. Pouze vážné zdravotní důvody Vám mohou zabránit v kojení Vašeho miminka.