Pro maminku
a její spokojené
miminko

Kloboučky při kojení

5. dubna 2018 18:36

Když jsem byla poprvé těhotná, kamarádka mne poradila, abych si pořídila kloboučky na kojení. To je skvělý nápad, pomyslela jsem si /asi jako spousta maminek/ připravit se na případnou bolest bradavek při kojení. Ještě živě si pamatuji, že jsem na sebe byla děsně pyšná, protože jsem vybrala skvělé kloboučky co nejvíce podobné bradavce. Jsem dobře připravená, pyšnila jsem se při odchodu z porodnice. Adélka se totiž špatně přisávala, bradavky bolely a sestřička mi přinesla kloboučky.

/Tím začala svůj příběh maminka Lenka/

Jak tedy řešit bolestivé bradavky při kojení?

Já jsem v první řadě za prevenci, aby k tomuto problému vůbec nedocházelo. Tou je naše

POZOR            Kloučky při kojení

neřeší primární problém bolestivých bradavek!!!

Právě správné přisátí a úprava správné techniky kojení, je základní podmínkou k odstranění potíží, bolestivých bradavek při kojení.

Když už k této situaci dojde, doporučujeme ji řešit okamžitě, jak pociťujete bolest bradavky, která se může přenášet i do prsu, do podpaží a mohou se tvořit I bulky. Bolest se může přenášet i do okolí hrudní kosti a páteře.

Kloboučky při kojení

                                                    Myslíte si, že pomůže používání kloboučků při bolestivých a  popraskaných bradavkách, nebo při špatném přisávání miminka?

Zcela nevhodným řešením, je řešit bolestivé bradavky, nebo špatné přisávání miminka použitím kloboučků na kojení.

Používání kloboučků neřeší tu skutečnou příčinu. Ty jsou primárně určeny pro jiné účely.

Zhoršují přisátí miminka a v důsledku toho se dlouhodobě může snížit produkce mateřského mléka.

Může dojít k tomu, že se maminky obtížně vracejí k přisátí přímo k prsu. Miminko se nemusí umět znovu přisát. Jak mile ucítíte jakoukoli bolest, hledejte odbornou pomoc při kojení.

„Miminko se nemůže přisát – vezměte si klobouček (i když bez indikace), půjde Vám to lépe.“

Bohužel čím dál častěji se setkáváme se situací, kdy jsou maminky propuštěny již z porodnice a kloboučky při kojení berou jako přirozenou součást krmení svého miminka. Ptáte se proč? V porodnici je to pro nemocniční personál nejrychlejší řešení, jak vyřešit problém s přisáváním miminka. “ Miminko se nemůže přisát – vezměte si klobouček (i když bez indikace), půjde Vám to lépe.“ Ano dítě se ve většině případů opravdu lépe přisaje a problém je v tu chvíli vyřešen. Má to jedno velké ALE – produkce mléka začne ve většině případů pomalu klesat, vy začnete přikrmovat umělou formulí a být nešťastná z toho, že nemáte mléko. A to je prvopočátek konce kojení.

Některé maminky už nás volají na odbornou konzultaci již do porodnice a domů se vrací klidné, bez kloboučků a rozpraskaných bradavek a hlavně se spokojeným miminkem.

Lze odstranit kloboučky při kojení, a jakou zvolit první pomoc při popraskaných bradavkách dříve, než se sejdete s laktační poradkyní?

Ano, kloboučky při kojení lze odstranit. Čím dříve zavoláte laktační poradkyni – zdravotníka z Bejbyservis – tím lépe se dají odstranit a miminko si na ně tolik nezvykne.

Kloboučky při kojení jsou indikací jen u 2 a 3 stupně vpáčených bradavek, které se vyskytují zhruba u 2 % žen.

  1. Opravte techniku kojení a to co nejdřív – tento problém se sám nevyřeší.
  2. Snažte se co nejvíce bradavky větrat, prostě když můžete, choďte bez podprsenky a dejte pozor, aby se na bradavky nic nelepilo /např. oděv/.
  3. Před kojením není nutné bradavky omývat, ani otírat, naopak zaschlé mateřské mléko neškodí.
  4. Po každém kojení můžete použít maminkami ověřenou mast / doporučíme – stojí pouhých cca. 150Kč,-/
  5. Doporučujeme Hydrogelové polštářky pro kojící matky. Zajišťují účinné hojení ragád./ ty jsou již poněkud nákladnější/
  6. Před kojením můžete také použít masáž pektorálních svalů kolem prsů /zmírní vnímání bolestivosti/
  7. Uvědomte si, že jedna návštěva laktační poradkyně vyjde finančně lépe, než nákladné kupování umělé formule.