Pro maminku
a její spokojené
miminko

Dušení u dítěte – první pomoc

8. března 2018 10:22

Vaše dítě skotačí, najednou se zakucká. Bonbon, který dosud převalovalo v ústech, zmizel v jeho útrobách. Z ničeho nic se začíná dusit a potřebuje rychle pomoci. Při této situaci se většina rodičů nejdříve zalekne, snaží z dítěte předmět „vyklepat“. Chytí jej za nohy a pověsí hlavou dolů. Zmíněná polohaje je však spojená s mnoha riziky. Dušení u dítěte nastává většinou rychle, z plného zdraví. Víte, jak byste ji řešili vy?

U miminka do šesti týdnů

Při tichém dušení dochází k úplnému uzavření dýchacích cest. Vzduch nejde dovnitř ani ven a dítěti nejde odkašlat. Na rtech začne fialovět, má vypoulená očka a bledne. Pokud se novorozenec dusí sraženým mlíčkem, můžete se pokusit udělat z vlastních úst odsávačku a vtáhnout obsah jeho úst do svých. Položte dítě na záda, jemně mu zakloňte hlavičku, obepněte ústy nos i ústa a opatrně vdechněte, opakujte to 2 až 3 krát za sebou. Pokud tento postup nepomůže, vezměte dítě na předloktí, tvářičkou do dlaně, tělíčko musí směřovat šikmo dolů a v této poloze jej jemně pobouchejte po zádech. Pokud ani to nezabere, střídejte to s odsáváním a ihned volejte záchranku.

Dušení u dítětete do jednoho roku

Pokud má dítě kašel, vyčkejte a sledujte jej, dokud se neobjeví normální dýchání.

Pokud nekašle, nebo je kašel neúčinný dítě si položíte na ruku, popřípadě přes koleno, obličejem dolů, kdy je hrudníček níže, než hlava a provádíte údery plochou dlaní mezi lopatky (opatrně).

Nezabere-li to, dítě položíte na záda a mačkejte hrudníček jako při masáže srdce.

Dušení u dítěte staršího, než jeden rok

Nejdříve se pokuste dítě přimět ke kašli, tento způsob, ačkoli se nezdá, je ze všech nejúčinnější.

Pokud dítě nemůže dýchat, kašlat, mluvit, dítě předkloňte a několikrát jej udeřte plochou dlaní mezi lopatky (až 5x). Nejlepší je poloha, kdy má opět hlavu níže než hrudník.

Pokud nic nezabírá, vyzkoušejte Heimlichův manévr. Dítě zezadu obejměte a stlačujete rukama v oblasti nad pupíkem břicho. Tlak by měl směřovat dovnitř a nahoru.

Jestliže tyto manévry nezabírají a dítě kolabuje, položte jej na podlahu a provádíte stlačování hrudníku jako u masáže srdce.

Cizí těleso vytahujete z úst až tehdy, pokud je bezpečně viditelné. Po vypuzovacích manévrech (údery do zad a mačkání břicha) by měl dítě zkontrolovat lékař kvůli riziku poranění. Volejte záchranku, telefonní číslo 155.

Zajímavé diskuze na toto téma

https://www.modrykonik.cz/forum/staram-se-o-detatko/daveni-a-duseni-miminka-co-bych-mela-delat/

http://www.emimino.cz/diskuse/duseni-miminka-ve-spanku-265622/

http://www.emimino.cz/diskuse/duseni-pri-jidle-23419/