Pro maminku
a její spokojené
miminko

Dotepání pupečníku – kdy přestřihnout pupeční šňůru?

30. května 2017 13:16

Není to tak dávno, kdy jsem s mojí kamarádkou přemýšlela nad tím, proč je její dcera neustále anemická. Dlouho jsme tápaly, až padla ta osudná otázka „A přestřihli ti po porodu pupečník hned, nebo jste chvilku čekali?“ Kamarádka se na mě nechápavě podívala „Samozřejmě, že ji přestřihli hned.“ Nikdo jí bohužel neřekl o důležitosti dotepání pupečníku.

Dotepání pupečníku

                                              – kdy přestřihnout pupeční šňůru?

V porodnické praxi se bohužel na dlouho ustálil názor, že transport pupečníkové krve může zhoršit poporodní adaptaci dítěte a být také jednou z příčin novorozenecké žloutenky (zejména kvůli vysokému množství červených krvinek v oběhu dítěte)

Pupečníková šňůra spojuje placentu matky a pupek dítěte. Je zdrojem krve (kmenových buněk) živin, bílkovin, tuků a vitamínů pro plod v děloze. Tento transport krve neustává ani po porodu. Když se miminko narodí, placenta a pupečník ještě po několik minut pulzují a zásobují tělo děťátka krví. V okamžiku, kdy je šňůra lékařem podvázána a přestřihnuta, její funkce končí.

Časné oddělení miminka od pupečníku je zcela běžnou porodnickou praxí. Vnímáme ho symbolicky jako oddělení dítěte od matky a počátek jeho samostatné existence.

Myslíte si, že je dobré podporovat tak rychle po porodu oddělení dítěte od matky? Odpovězte si na tyto otázky ještě předtím, než zdravotníkům předložíte svoje představy o porodní a poporodní péči.

Krevní oběh plodu má zhruba 85 ml krve na kilogram hmotnosti. Hmotnostně průměrné tříkilové miminko má tedy v krevním oběhu přibližně 380 ml krve, z čehož zhruba 125 ml cirkuluje právě mezi pupečníkem a placentou.

 

„nechejte dotepat pupečník ještě alespoň 1 až 3 minuty po porodu. Zlepšuje se tak stav železa a jeho zásoby na několik měsíců a také se snižuje výskyt novorozenecké anémie. „

Dotepat, darovat, nebo uschovat?

„Nejsme si totiž jisti efektivitou, kterou to může přinášet. Pokud dítě získá do tří let například leukemii, má téměř stoprocentní pravděpodobnost, že je jeho ‚klon‘ také infikován, a tudíž jsou leukemické buňky přítomny i v pupečníkové krvi. Těžko ho budeme léčit jeho vlastní nemocnou tkání. Nepřichází tedy v úvahu, orologi replica aby se použil štěp z jeho pupečníkové krve. Dítě naopak potřebuje rychle získat štěp od zdravého dárce, s nímž se shoduje v transplantačních antigenech. Dárcovský štěp musí zničit zhoubný ‚klon‘ v kostní dřeni pacienta,“ vysvětluje doktor Ivan Fales z neziskového projektu Banky pupečníkové krve při Ústavu hematologie a krevní transfuze v Praze.

Výhody dotepání pupečníku: