
21. června 2016 12:52
Často se nás ptáte, co jíst a nejíst při kojení, aby vaše miminko nebolelo bříško a vy jste měla dostatek energie na věčný kojící maraton a dostatek zdraví prospěšných látek? Jak to vymyslet, aby na váze přibýval jen váš malý jedlík a ne maminka?
Požádejte tatínka, aby vždy při nákupu myslel i na rychlou energii v podobě müsli tyčinky, cereální sušenky, celozrnného pečiva, banán, nebo jiné nedráždivé ovoce.
Budete-li dodržovat zásady zdravé výživy, nemusíte se bát, že byste přibrala na váze.
Při kojení je zapotřebí zvýšený energetický přísun /ne však bílým cukrem/. Kojící maminka nesmí hladovět!!! Jezte v průběhu dne i vícekrát menší porce. Vyhýbejte se pouze potravinám, které by vám i miminku mohly škodit.
Pečlivě čtěte informace uvedené na obalech potravin. Příliš cukru, soli, tuku a éček vám i vašemu miminku neprospějí, spíše uškodí. Vybírejte pokud možno kvalitní, čerstvé a lokální suroviny. Jídlo upravujte tak, aby v něm zůstalo co nejvíce vitaminů a minerálních látek.
Alkohol a kofein přechází stejně jako ostatní látky do krevního oběhu děťátka a způsobuje neklid, nespavost – poruchy spánku a miminko pláče a pláče.
Pozor na sycené nápoje a nepřevařené mléko – vašemu miminku budou způsobovat bolení bříška.
Pozor na nadýmavé potraviny.
První 4 měsíce pokud možno vylučte, nebo omezte v jídelníčku:
Alergickou reakci mohou vyvolat
Je třeba je zvážit, případně vyloučit při alergické reakci z jídelníčku.
Co tedy vlastně pít a jíst?
Pití při kojení je nutné, nezapomínejte na něj. Postavte si na kuchyňskou linku lahev, šálek s čajem. Nezapomínejte pít i v noci, vždy při kojení.
Jíst zdravou, vyváženou stravu a jak jsme již řekli, dodržovat zásady zdravé výživy.
Sladkosti a cukrovinky vám mohou nahradit například přirozeně sladká pohanka, pšeničné, ovesné vločky, rýže, jáhly, připravené s medem. Doporučujeme mléko převařené, nebo zakysané mléčné výrobky.
Dejte si raději čerstvou zeleninu, zakapanou olivovým olejem nebo jogurtem.
Skvělá jsou dýňová a slunečnicová semínka, vhodné ovoce.
Nespěchejte s hubnutím ani omezováním potravin – dopřejte si potraviny, které uspokojí i vaší duši.
Stres je velký nepřítel kojení. Snažte se odpočívat, když spí vaše miminko. Na úklid povolejte posily.
Necvičte příliš. Nemusíte mít hned zadeček jako dva kmínky a ploché bříško. Odbouráváním tuků se do mateřského mléka vylučuje kyselina mléčná a způsobuje jeho kyselou chuť. Budete sice jako modelka, ale vaše miminko odmítne kojení.