Pro maminku
a její spokojené
miminko

Chyby motorického vývoje

20. října 2016 14:40

Včerejší pěkné počasí vylákalo ven spoustu maminek a tatínků se svými ratolestmi ven do parků. Ano i mě s Eliškou. Eliška byla spokojená, protože dělala, jak ona říká „houpy, houpy“ A já byla spokojená, že konečně vidím tatínka, který ví, jak správně chovat svojí holčičku.

tatínek chová miminko

Vzápětí mne ale tuto myšlenku zkazil pohled na to, jak tu chuděrku malou dává do kočárku. Člověk by řekl, má už jedno dítě, bude vědět, jak s ním správně zacházet. Ano, toto nám dokládá naše zkušenost, kterou velmi často vídáme u našich klientů. Tuto otřesnou scénu zakončila maminka, která přišla a vzala si holčičku z kočárku. Říkám si těžko říct, jestli ta holčička plakala hlady, nebo zoufalstvím, jak s ní rodiče manipulují. Chyby motorického vývoje vidíme bohužel velmi často a hodně rodičů se k tomuto problému staví zády.

pozor na chyby motorického vývoje

 

Té malé princezničce bylo sotva 7 týdnů, jednou z ní bude moc krásná holčička – ovšem bohužel s křivými zády, protože její rodiče neví, jak jí mohou uškodit nesprávným zacházením. Proto pro Vás Bejbyservis připravil zásadní chyby motorického vývoje.

 

 

Závažné chyby motorického vývoje,

                                                                       které dělají rodiče nevědomky, mohou ohrozit motorický vývoj dítěte!!!

Motorický vývoj má svá pravidla. Když je porušíme, zákonitě dojde k chybnému rozvíjení motoriky dítěte. Věděli jste, že v případě, že děťátku příliš pomáháte, paradoxně ho tím přetěžujete?

Pojďme se podívat na nejčastější z chyb.

 

Chyba první!   Je přetáčení dítěte na bříško vůbec tak důležité?

Anebo nepřetáčet na bříško?

Každé maminky se ptáme „Jak často miminko přetáčíte na bříško?“

Většinou máte jasno, pláče tak proč ho budu trápit, když se mu tam nelíbí. Jen na pár minut za den.

přetáčení na bříško

Často také argumentujete s obavou z SIDS (syndrom náhlého úmrtí). To Vašemu děťátku v bdělém stavu a pod dozorem nehrozí.

Jako odbornice, máme také jasno.

Chceme -li, aby se miminko začalo přetáčet na bok a následně na bříško, musíme mu umožnit posílit příslušné svaly. To lze pouze postupným trénováním a zapojováním svalů a to znamená polohovat střídavě na bříško a zase na záda. Děti si polohu na bříšku brzy oblíbí.

Poloha na bříšku je hlavně v prvních třech měsících pro pohybový vývoj zásadní. Bez polohování na bříško dojde k nesprávnému nastavení páteře a postupnému zapojování svalů z polohy horizontální k poloze vertikální.

 

                                                                    

Chyba druhá!  Chybné pasení koníčků, zvedání hlavičky v poloze na bříšku

Druhá zásadní chyba navazuje na první. Přes stres a pláč jsme se dostali k polohování na bříšku.

Rodiče často nevědí, že miminko pláče proto, že poloha při pasení hříbátek, je prováděna chybně. Domnívají se, že miminko má pouze zvedat hlavičku.

Zásadní však je správné zapojování příslušných svalů. Aby nedocházelo k přetížení svalů krční páteře a záklonům hlavičky. Je důležité, aby se miminko opíralo o ručičky.

správné pasení hříbátek

Pokládejte děťátko i na své tělo a máte – li možnost na gymnastický míč. A to několikrát za den.

Neusnadňujte mrňouskovi výhled upřednostněním uložení do lehátka, kde má výhled. Nechte ho trochu cvičit na bříšku.

zábavné pasení hříbátek - předcházení chyby motorického vývoje

 

Chyba třetí! Špatný směr přetáčení.

Zhruba ve 4.–5. měsíci si děťátko obvykle osvojí dovednost přetáčení ze zad na bříško a o něco později i z bříška na záda. Pokud se Vaše miminko prvně přetočí z bříška na záda, je to chyba, což je pro vytvoření správných svalových vzorců nežádoucí.

Vaše miminko, by mělo nejdříve zvládnout otočení na bok. Po zvládnutí této dovednosti manévr z boku na bříško.  To je správná posloupnost.

Dojde li opačnému pořadí, tedy z bříška na zádíčka, neradujte se, jak je děťátko šikovné. K tomuto manévru dochází až kolem 7 měsíce postupným zapojováním dalších svalů.

Chyba čtvrtá! Je letadélko při pasení špatně, nebo správně?

 

letadélko - chyby motorického vývoje ?

Mnoho maminek stále váhá, zda je letadélko při pasení správné, nebo špatné? Rozhodly jsme Vám odhalit tuto záhadu.

letadélko

Tzv. letadélko patří k normálnímu vývoji. Dělají ho prakticky všechny děti. Důležité je, v jakou dobu ho miminko provádí a jaké dovednosti má už za sebou. Letadélkem si děti někdy také odpočívají od pasení a některé to prostě jenom baví.

Děťátko by mělo mít zvládnuté první vzpřímení – tedy lokty se opírat o podložku a připravovat se na fázi druhého vzpřímení – tedy opírat se rukama o podložku.

druhé vzpřímení

 

Další nejčastější chyby motorického vývoje pro Vás připravíme v dalším pokračování. Pokud si nevíte rady, nebo potřebujete pomoct, rády Vám se vším poradíme.