
31. ledna 2017 17:54
Jak už jsme si řekli v minulém povídání, každý motorický vývoj má svá pravidla. Když je porušíme, zákonitě dojde k chybnému rozvíjení motoriky dítěte. Věděli jste, že v případě, že děťátku příliš pomáháte, paradoxně ho tím přetěžujete?
Pojďme se podívat na úspěšné pokračování nejčastějších z nich.
Chyba pátá! Nošení ve svislé poloze – hlavička tlačí na páteř
O nošení ve svislé poloze se stále hovoří a stále se s ním tolik chybuje. Stačí se rozhlédnout kolem sebe, třeba v parku. Když dítě zapláče, šup do svislé polohy. Podržíme hlavičku, je to tak přeci správně, že? „Vždyť se mu tam tolik líbí, má krásný výhled a přestane plakat.“
Od narození se také stále používá chybně provedená svislá poloha k odříhnutí.
Kdyby Vám tak miminko dokázalo říct. Hlavičku mě sice držíš krásně, ale je těžká a tlačí mě na páteř. Hlavička celou svou vahou a vlivem zemské přitažlivosti klesá a tlačí na dosud nedostatečně osvalenou páteř. No a skolióza je na dosah.
Chyba šestá! Posazování dítěte dříve, než si samo sedne.
Máte tendenci posazovat a podpírat dítě polštáři, používáte sedátka apod. Těší Vás, že miminko lépe uvidí z kočárku?
Fakta
Není kam spěchat. Samostatný sed není nějak sledovaná dovednost a vyplyne z vývoje.
Do rovného sedu se dítě má posadit samo, po fázi lezení po všech čtyřech a zvládnutí šikmého sedu. Předčasné posazování přetěžuje dosud nevyzrálý pohybový aparát. Trupové svalstvo je nepřipravené a zatížené. Dřív, než posadíte několikaměsíční miminko, představte si ta nezralá záda, která se při předčasném sezení hroutí a zakulacují.
Posazování dítěte, je přímá cesta k problémům
Chyba sedmá! Malé korbičky kočárků
I u nás se řešila malá korbička kočárku, kam se po šestém měsíci věku dítě ve většině případů nevejde. Rodiče jsou tak nuceni dát dítě předčasně do sporťáku.
V sedačce sporťáku dítě trvale neleží, většinu času v kočárku je v polo sedu.
Fakta
Chyba osmá! Časté používání autosedačky, a vajíčka.
Také Vás láká ukládání miminka do autosedačky, či do vajíčka, častěji než je nezbytné?
V autosedačce, ani ve vajíčku kojenec nemá možnost volného pohybu. Tato poloha také, i když se to nezdá, zatěžuje páteř.
Autosedačka je pro miminko omezující. Váš miláček se za chvíli začne nudit, přitahovat se dopředu, vystrkuje bradičku a předsouvá hlavu. Posiluje tím přímé břišní svaly a jsme u problému. V tuto chvíli mají být posílené šíjové svaly. Ty jsou nyní pro aktuální vývoj potřeba například pro přetáčení ze zádiček na bříško.
Autosedačka je určena pro bezpečnou přepravu dětí autem. Nepoužívejte ji pro jiné situace. Vaše miminko potřebuje určitý komfort a ohled na motorický vývoj.