Pro maminku
a její spokojené
miminko

Bolestivé bradavky u kojení

19. března 2017 17:07

Je ráno, chvilku po snídaní a já zvedám telefon naší bezplatné linky. Tuto službu jsme v Bejbyservisu zavedly, protože naší hlavní myšlenkou je, pomoci co nejvíce maminkám ke správnému,  spokojenému a bezbolestnému kojení.

A teď zpět k telefonátu. Na druhé straně se ozvala vystrašená maminka „Mám malé miminko a popraskané, bolestivé bradavky u kojení, hrozně to bolí. Na internetu jsem se dočetla, že mám začít používat kloboučky. Dokud se ragáda nezahojí, mám omezit kojení a dávat umělé mléko.popraskaná bradavka

Musím se přiznat, že vždy když slyším „na internetu jsem se dočetla“ a následuje podobná informace, tak se musím ovládat, abych neutrousila nepochvalnou připomínku na adresu takovéhoto pisatele.

Již mnohokrát jsem si říkala, tyto dotazy musím sepsat, aby již nestrašily naše maminky.

Tak tedy začínáme seriál na pokračování

Díl první

Bolestivé bradavky u kojení

Kojení nemá bolet

Kojení není bolestivé. Při kojení nemají být bolestivé bradavky, ani prsa. Jestliže Vás kojení bolí, není řešením přestat kojit, nebo zatnout zuby a vydržet to. Říkáte si, to musím vydržet, hlavně že miminko pije?

Já říkám ne. Správné kojení si musíte užívat oba a i jen náznak bolesti s předstihem řešit.

20150720_102208

 

Bolestivému kojení je nutné předcházet. Nejlepší je vždy prevence.

Proč tedy bradavky začnou bolet?

Při naší předporodní přípravě klademe vždy důraz na prevenci.

Známe několik faktorů, které vedou k bolestivým bradavkám a současně mohou vést k neprospívání miminka.

Jako první a zcela zásadní, je správné přisátí miminka. Tedy správná technika sání a vzájemná poloha miminka a maminky při kojení.

A co doporučuje Bejbyservis?

  1. Získejte správné a velmi potřebné informace o kojení ještě před porodem. Nejlepší je absolvovat předporodní přípravu pro těhotné, která je vedená laktační poradkyní (zdravotníkem), zaměřená zejména na kojení.
  2.  Pokud to zdravotní stav matky a novorozence dovolí, je bezprostředně po porodu miminko položeno na bříško maminky s hlavičkou na hrudníku. Takzvaně tělo na tělo – skin to skin. Bonding má zásadní vliv na nastartování tvorby mateřského mléka, utváří vztah mezi matkou a dítětem a buduje emoční vazby. Vychutnejte si tyto nezapomenutelné okamžiky. Miminko si samo začne hledat bradavku k přisátí.
  3. Naučíte-li se poznat, jak vypadá správné přisátí, zjistíte, že je to ta nejlepší prevence bolestivých bradavek.
  4. Bradavky nebolí, proto, že kojíte příliš dlouho. Ani v prvních dnech kojení. Není proto nutné omezovat dobu kojení miminka na 10, či 20 minut.
  5. Není nutné, bradavky preventivně mazat krémem.

kojení miminka- detail

V příštím díle se dozvíte, jak řešit bolestivé bradavky.