Pro maminku
a její spokojené
miminko

Problémy s pitím tekutin u dětí

18. července 2016 13:28

A je tu zase léto v podobě horkých dnů, rozpálených ulic, nacpaných koupališť a tropických nocích. Předchozí dny nám to ukázaly v celé své parádě. Pro některé maminky začínající noční můra nucení svých ratolestí do pití. Občas si říkáte, že kdyby tak chtěly pít takovým tempem, jakým vymýšlejí lumpárny? Ano problémy s pitím tekutin u dětí pociťuje každá druhá máma na vlastní kůži. Jsou dny, kdy i já musím vytáhnout pár triků z rukávu, které donutí tu mojí Cácorku napít se pár loků z jejího hrníčku.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jistě se všichni shodneme, jak důležitý je pitný režim. Někteří ho dodržují, někteří jsou rádi, že vypijí dvě sklenice vody za celý den a večer to pak dohánějí s ukrutnou bolestí hlavy. Některé děti do pití nutit nemusíme, některé si již při pohledu na tekutinu v jiné podobě než z prsu trénují své oblíbené „ne, ne“ U některých zabere pár triků – které Vám samozřejmě prozradíme, někteří jsou odolnější a trénují své rodiče a svůj krevní oběh, co ještě vydrží.

Roční Kubík byl celý den nezvykle spavý a apatický. Neměl zájem o hračky, které se mu normálně líbí, dokonce nedělal ani tolik lumpáren, jak bylo jeho zvykem. Chtěl se pořád chovat. Jeho maminka (pro mě osobně vzor dokonalé mámy) nechtěla být, jak se s oblibou říká za hysterickou matku a tak byla rozhodnuta, že pokud tento stav bude trvat i druhý den, jet k lékaři. Druhý den ráno nebyl Kubík stále ve své kůži a tak se rozhodla, že i přes to, že je neděle, navštíví pohotovostní službu v nedaleké nemocnici.

A hádejte, co Kubíkovi bylo – byl dehydratovaný. Neměl dostatek tekutin v organismu, která je tolik potřebná k optimální funkci těla.

 

Věděli jste, že u kojenců tvoří tekutiny až 75 % obsahu všech tkání?

U dítěte je potřeba vody na jednotku lidské hmotnosti několikrát vyšší v porovnání s dospělými. Tělesná voda v organismu tvoří prostředí, ve kterém mohou probíhat metabolické procesy. Příjem vody je ve zdravém organismu v rovnováze s jejími ztrátami.

dítě ve vodě

                                                                            Problémy s pitím tekutin u dětí

Obrat (příjem a výdej) tekutin u malého dítěte je 4x až 5x vyšší než u dospělého člověka. Na nedostatek tekutin je dítě velmi citlivé a snadněji se dostane do stavu dehydratace. Proto se právě u dětí tak rychle tento stav rozvíjí.

První signálem, který značí nedostatek vody je pocit žízně, ale protože malé děti mají ve většině případů tento pocit slabý – nižší příjem tekutin tak zpočátku začne unikat pozornosti.

Problémy s pitím tekutin

                              Jak poznat dehydrataci u dětí?

Z počátku můžete pozorovat horší koncentraci pozornosti a chyby při plnění úkolů při hře. Děťátko může být bledé, více unavené, nebo spavé.

                                                     Při větším nedostatku tekutin organismus začíná šetřit své zásoby

Dítě začíná méně močit a moč je tmavá, nebo nemočí vůbec. Má oschlé sliznice (jazyk), při pláči neprodukuje žádné slzy.

                                                                           Dehydratace se prohlubuje

Může se dále zhoršovat zdravotní stav a skončit tak selháním krevního oběhu s fatálními následky.

Test na zjištění dehydratace

kožní turgor u dětí

Pokud máte i vy problémy s pitím tekutin u vašeho dítěte, prozradíme Vám, jak díky jednoduchému orientačnímu testu zjistíte dehydrataci. Udělejte kožní řasu (kožní turgor) nejlépe na předloktí, nebo v oblasti bříška. Pokud se bude vytvořená řasa jen pomalu vyrovnávat – zpozorněte, protože to značí pro dehydrataci. U hodně malých dětí se mohou objevit tmavší kruhy kolem očí. U kojenců pozorujeme vpadlou velkou fontanelu.

Víte o tom, že u plně kojených dětí se voda nepřidává!  Přidávání jiných tekutin u plně kojených dětí zatím není třeba- postačí dávat více napít předního mlíčka. (Stačí přiložit své miminko k prsu a počkat až začne pít. Nechte ho chvilku napít a po té odstavte. Zažene tak svou žízeň a zároveň se nenapije zadního mlíčka, které má za úkol zasytit) Pokud nevíte kdy dávat napít, řiďte se pláčem Vašeho miminka.

U nekojených dětí patří k umělému mléku i tekutiny. Vše závisí na konkrétním věku a hmotnosti.

kojenec a pití vody

Problémy s pitím tekutin u dětí

K pití můžeme podávat

 Problémy s pitím tekutin u dětí, nemáte jenom vy. Je v tom s Vámi i spousta jiných maminek

 

Buďte fikanější více, než oni a přečtěte si naše osvědčené tipy a triky, které můžete tahat z rukávu jeden za druhým a vyzrajte tak nad malým odmítavcem 

voda

POZOR!

 

Názorný přehled potřeby tekutin od kojence až po školní dítě

Věk Potřeba tekutin
(ml/kg tělesné hmotnosti)
 1. den života  50 – 70
 2. den  70 – 90
 3. den  80 – 100
 4. den  100 – 120
 5. – 9. den  100 – 130
 10. den – 7. měsíc 150 – 180
 8. – 12. měsíc  100 – 140
 2. rok  80 – 120
 3. – 5. rok  80 – 100
 6. – 10. rok  60 – 80
 11. – 14. rok  50 – 70

Kloboučky při kojení

5. dubna 2018 18:36

Když jsem byla poprvé těhotná, kamarádka mne poradila, abych si pořídila kloboučky na kojení. To je skvělý nápad, pomyslela jsem si /asi jako spousta maminek/ připravit se na případnou bolest bradavek při kojení. Ještě živě si pamatuji, že jsem na sebe byla děsně pyšná, protože jsem vybrala skvělé kloboučky co nejvíce podobné bradavce. Jsem dobře připravená, pyšnila jsem se při odchodu z porodnice. Adélka se totiž špatně přisávala, bradavky bolely a sestřička mi přinesla kloboučky.

/Tím začala svůj příběh maminka Lenka/

Jak tedy řešit bolestivé bradavky při kojení?

Já jsem v první řadě za prevenci, aby k tomuto problému vůbec nedocházelo. Tou je naše

POZOR            Kloučky při kojení

neřeší primární problém bolestivých bradavek!!!

Právě správné přisátí a úprava správné techniky kojení, je základní podmínkou k odstranění potíží, bolestivých bradavek při kojení.

Když už k této situaci dojde, doporučujeme ji řešit okamžitě, jak pociťujete bolest bradavky, která se může přenášet i do prsu, do podpaží a mohou se tvořit I bulky. Bolest se může přenášet i do okolí hrudní kosti a páteře.

Kloboučky při kojení

                                                    Myslíte si, že pomůže používání kloboučků při bolestivých a  popraskaných bradavkách, nebo při špatném přisávání miminka?

Zcela nevhodným řešením, je řešit bolestivé bradavky, nebo špatné přisávání miminka použitím kloboučků na kojení.

Používání kloboučků neřeší tu skutečnou příčinu. Ty jsou primárně určeny pro jiné účely.

Zhoršují přisátí miminka a v důsledku toho se dlouhodobě může snížit produkce mateřského mléka.

Může dojít k tomu, že se maminky obtížně vracejí k přisátí přímo k prsu. Miminko se nemusí umět znovu přisát. Jak mile ucítíte jakoukoli bolest, hledejte odbornou pomoc při kojení.

„Miminko se nemůže přisát – vezměte si klobouček (i když bez indikace), půjde Vám to lépe.“

Bohužel čím dál častěji se setkáváme se situací, kdy jsou maminky propuštěny již z porodnice a kloboučky při kojení berou jako přirozenou součást krmení svého miminka. Ptáte se proč? V porodnici je to pro nemocniční personál nejrychlejší řešení, jak vyřešit problém s přisáváním miminka. “ Miminko se nemůže přisát – vezměte si klobouček (i když bez indikace), půjde Vám to lépe.“ Ano dítě se ve většině případů opravdu lépe přisaje a problém je v tu chvíli vyřešen. Má to jedno velké ALE – produkce mléka začne ve většině případů pomalu klesat, vy začnete přikrmovat umělou formulí a být nešťastná z toho, že nemáte mléko. A to je prvopočátek konce kojení.

Některé maminky už nás volají na odbornou konzultaci již do porodnice a domů se vrací klidné, bez kloboučků a rozpraskaných bradavek a hlavně se spokojeným miminkem.

Lze odstranit kloboučky při kojení, a jakou zvolit první pomoc při popraskaných bradavkách dříve, než se sejdete s laktační poradkyní?

Ano, kloboučky při kojení lze odstranit. Čím dříve zavoláte laktační poradkyni – zdravotníka z Bejbyservis – tím lépe se dají odstranit a miminko si na ně tolik nezvykne.

Kloboučky při kojení jsou indikací jen u 2 a 3 stupně vpáčených bradavek, které se vyskytují zhruba u 2 % žen.

 1. Opravte techniku kojení a to co nejdřív – tento problém se sám nevyřeší.
 2. Snažte se co nejvíce bradavky větrat, prostě když můžete, choďte bez podprsenky a dejte pozor, aby se na bradavky nic nelepilo /např. oděv/.
 3. Před kojením není nutné bradavky omývat, ani otírat, naopak zaschlé mateřské mléko neškodí.
 4. Po každém kojení můžete použít maminkami ověřenou mast / doporučíme – stojí pouhých cca. 150Kč,-/
 5. Doporučujeme Hydrogelové polštářky pro kojící matky. Zajišťují účinné hojení ragád./ ty jsou již poněkud nákladnější/
 6. Před kojením můžete také použít masáž pektorálních svalů kolem prsů /zmírní vnímání bolestivosti/
 7. Uvědomte si, že jedna návštěva laktační poradkyně vyjde finančně lépe, než nákladné kupování umělé formule.

 

Dušení u dítěte – první pomoc

8. března 2018 10:22

Vaše dítě skotačí, najednou se zakucká. Bonbon, který dosud převalovalo v ústech, zmizel v jeho útrobách. Z ničeho nic se začíná dusit a potřebuje rychle pomoci. Při této situaci se většina rodičů nejdříve zalekne, snaží z dítěte předmět „vyklepat“. Chytí jej za nohy a pověsí hlavou dolů. Zmíněná polohaje je však spojená s mnoha riziky. Dušení u dítěte nastává většinou rychle, z plného zdraví. Víte, jak byste ji řešili vy?

U miminka do šesti týdnů

Při tichém dušení dochází k úplnému uzavření dýchacích cest. Vzduch nejde dovnitř ani ven a dítěti nejde odkašlat. Na rtech začne fialovět, má vypoulená očka a bledne. Pokud se novorozenec dusí sraženým mlíčkem, můžete se pokusit udělat z vlastních úst odsávačku a vtáhnout obsah jeho úst do svých. Položte dítě na záda, jemně mu zakloňte hlavičku, obepněte ústy nos i ústa a opatrně vdechněte, opakujte to 2 až 3 krát za sebou. Pokud tento postup nepomůže, vezměte dítě na předloktí, tvářičkou do dlaně, tělíčko musí směřovat šikmo dolů a v této poloze jej jemně pobouchejte po zádech. Pokud ani to nezabere, střídejte to s odsáváním a ihned volejte záchranku.

Dušení u dítětete do jednoho roku

Pokud má dítě kašel, vyčkejte a sledujte jej, dokud se neobjeví normální dýchání.

Pokud nekašle, nebo je kašel neúčinný dítě si položíte na ruku, popřípadě přes koleno, obličejem dolů, kdy je hrudníček níže, než hlava a provádíte údery plochou dlaní mezi lopatky (opatrně).

Nezabere-li to, dítě položíte na záda a mačkejte hrudníček jako při masáže srdce.

Dušení u dítěte staršího, než jeden rok

Nejdříve se pokuste dítě přimět ke kašli, tento způsob, ačkoli se nezdá, je ze všech nejúčinnější.

Pokud dítě nemůže dýchat, kašlat, mluvit, dítě předkloňte a několikrát jej udeřte plochou dlaní mezi lopatky (až 5x). Nejlepší je poloha, kdy má opět hlavu níže než hrudník.

Pokud nic nezabírá, vyzkoušejte Heimlichův manévr. Dítě zezadu obejměte a stlačujete rukama v oblasti nad pupíkem břicho. Tlak by měl směřovat dovnitř a nahoru.

Jestliže tyto manévry nezabírají a dítě kolabuje, položte jej na podlahu a provádíte stlačování hrudníku jako u masáže srdce.

Cizí těleso vytahujete z úst až tehdy, pokud je bezpečně viditelné. Po vypuzovacích manévrech (údery do zad a mačkání břicha) by měl dítě zkontrolovat lékař kvůli riziku poranění. Volejte záchranku, telefonní číslo 155.

Zajímavé diskuze na toto téma

https://www.modrykonik.cz/forum/staram-se-o-detatko/daveni-a-duseni-miminka-co-bych-mela-delat/

http://www.emimino.cz/diskuse/duseni-miminka-ve-spanku-265622/

http://www.emimino.cz/diskuse/duseni-pri-jidle-23419/

 

První pomoc u dětí

19. listopadu 2017 11:54

Ano máte pravdu, miminka vypadají velmi křehce a zranitelně, a tak máme velmi často strach se jich vůbec dotknout, abychom jim neublížili.  Nikdy ale nemůžete vědět, kdy budete jediní, kdo může malému dítěti pomoci? Velmi často se nás maminky ptají, jak poskytnout první pomoc dítěti? Proto se náš tým zdravotních sester – Bejbyservis rozhodl pro článek na pokračování, který Vám pomůže zorientovat se v této problematice a tak poskytnout včas a správně první pomoc u dětí.

A co vy,

                       umíte poskytnout první pomoc u dětí?

Zjistěte, zda je dítě opravdu v bezvědomí. Snažte se s ním jemně zatřepat, mluvit na něj a ověřit, zda reaguje na podněty.

 1. Hned první rozdíl přichází u malých dětí (kojenců a batolat), u kterých dech vyšetřujeme v leže na zádech. Pozor – hlava není hluboce zakloněná, volíme zde lehký záklon či spíše neutrální polohu.
 2. Pokud dítě nedýchá normálně, zahájíme resuscitaci.
 3. Začneme tím, že miminko položíme na záda na tvrdou podložku a zprůchodníme dýchací cesty.

první pomoc u dětí – záklon hlavy

Malé děti mačkáme dvěma prsty, juniory jednou rukou. Při vdechování nejdeme přes pacientův dechový odpor. Frekvence zůstává stejná, tedy 100 – 120 stlačení za minutu.

 1. Děti mají velkou šanci na záchranu! Proto, pokud jsme na místě sami a nezvládáme telefonát a záchranu v jeden okamžik nejdříve zahájíme resuscitaci a po 1 minutě resuscitace vytáčíme 155.
 2. V resuscitaci stále pokračujeme, střídáme stlačování a vdechy. Resuscitaci můžete ukončit až tehdy pokud:
  • Se pacient začne stlačování hrudníku bránit a začne normálně dýchat.
  • Pacienta předáme do rukou záchranářů.
  • Jste už natolik vyčerpaní, že budete za chvíli resuscitaci potřebovat sami

masáž srdce – kojenec

Je možné, že si ve vyhrocené situaci na postup záchrany nevzpomenete. V takovém případě Marek Hylebrant radí nebát se a okamžitě začít dělat alespoň něco: „Znamená to zahájit alespoň nějakou masáž srdce, stlačovat hrudníček, občas do dítěte vdechnout,“ radí. Poté zavolat záchranku a operátorka vás dále navede.

Ročně u nás v důsledku úrazu zemře několik desítek dětí. Přitom základní postupy nevyžadují mnoho znalostí, většinou stačí zachovat klid a provést několik správných a jednoduchých úkonů. V příštím pokračovaní se můžete těšit na vdechnutí cizího tělesa.

Dotepání pupečníku – kdy přestřihnout pupeční šňůru?

30. května 2017 13:16

Není to tak dávno, kdy jsem s mojí kamarádkou přemýšlela nad tím, proč je její dcera neustále anemická. Dlouho jsme tápaly, až padla ta osudná otázka „A přestřihli ti po porodu pupečník hned, nebo jste chvilku čekali?“ Kamarádka se na mě nechápavě podívala „Samozřejmě, že ji přestřihli hned.“ Nikdo jí bohužel neřekl o důležitosti dotepání pupečníku.

Dotepání pupečníku

                                              – kdy přestřihnout pupeční šňůru?

V porodnické praxi se bohužel na dlouho ustálil názor, že transport pupečníkové krve může zhoršit poporodní adaptaci dítěte a být také jednou z příčin novorozenecké žloutenky (zejména kvůli vysokému množství červených krvinek v oběhu dítěte)

Pupečníková šňůra spojuje placentu matky a pupek dítěte. Je zdrojem krve (kmenových buněk) živin, bílkovin, tuků a vitamínů pro plod v děloze. Tento transport krve neustává ani po porodu. Když se miminko narodí, placenta a pupečník ještě po několik minut pulzují a zásobují tělo děťátka krví. V okamžiku, kdy je šňůra lékařem podvázána a přestřihnuta, její funkce končí.

Časné oddělení miminka od pupečníku je zcela běžnou porodnickou praxí. Vnímáme ho symbolicky jako oddělení dítěte od matky a počátek jeho samostatné existence.

Myslíte si, že je dobré podporovat tak rychle po porodu oddělení dítěte od matky? Odpovězte si na tyto otázky ještě předtím, než zdravotníkům předložíte svoje představy o porodní a poporodní péči.

Krevní oběh plodu má zhruba 85 ml krve na kilogram hmotnosti. Hmotnostně průměrné tříkilové miminko má tedy v krevním oběhu přibližně 380 ml krve, z čehož zhruba 125 ml cirkuluje právě mezi pupečníkem a placentou.

 

„nechejte dotepat pupečník ještě alespoň 1 až 3 minuty po porodu. Zlepšuje se tak stav železa a jeho zásoby na několik měsíců a také se snižuje výskyt novorozenecké anémie. „

Dotepat, darovat, nebo uschovat?

„Nejsme si totiž jisti efektivitou, kterou to může přinášet. Pokud dítě získá do tří let například leukemii, má téměř stoprocentní pravděpodobnost, že je jeho ‚klon‘ také infikován, a tudíž jsou leukemické buňky přítomny i v pupečníkové krvi. Těžko ho budeme léčit jeho vlastní nemocnou tkání. Nepřichází tedy v úvahu, orologi replica aby se použil štěp z jeho pupečníkové krve. Dítě naopak potřebuje rychle získat štěp od zdravého dárce, s nímž se shoduje v transplantačních antigenech. Dárcovský štěp musí zničit zhoubný ‚klon‘ v kostní dřeni pacienta,“ vysvětluje doktor Ivan Fales z neziskového projektu Banky pupečníkové krve při Ústavu hematologie a krevní transfuze v Praze.

Výhody dotepání pupečníku:


Holka, nebo kluk?

1. května 2017 12:10

Naše čarodějnice vám určí pohlaví dítěte – bude to holka, nebo kluk?

Na těhotenském testu jsou dvě čárky a už přemýšlíte, co se v bříšku ukrývá- holka, nebo kluk? Je hodně zaručených metod, pověr a teorií, jak odhalit pohlaví miminka. O testu, který Vám prozradíme na konci článku, jste asi ještě neslyšela.

Holka, nebo kluk?

 

Sníte o holčičce?

Velký stres v zaměstnání může ovlivnit ,, produkci “mužské spermie, rodí se častěji holčičky.

Holčičky se rodí častěji párům, které používají hormonální léky k úpravě a vyvolání ovulace

Velmi důležitou roli hraje také věk rodičů, je li ženě více, než 35 let a muž přes 40 let, je větší pravděpodobnost, že se jim narodí holčička. Kvalita mužské spermie se s věkem partnera zhoršuje a jejich množství je také nižší. S věkem partnerů je také pravděpodobné, že dochází k pohlavnímu styku méně často, než u mladších partnerů. Po dvou nebo třech klucích je pravděpodobné, že by měla přijít na řadu holčička. Bývá to způsobeno zvýšenou hladinou hormonu gonadotropinu, který se zvyšuje s počtem těhotenství.

Sníte raději o chlapečkovi?

Holka, nebo kluk?

                                      A co na to odborníci?

 

Víte, jak určovali pohlaví dítěte Indiáni?

V oku těhotné ženy se objeví žilka ve tvaru háčku na ryby. Její umístění je dole pod duhovkou, jakoby na hodinové pozici 6. Pokud je tento „háček“ v pravém oku, narodí se holčička a pokud je v levém oku, tak se narodí chlapeček.

 

 Holka, nebo kluk?

                                            Test na určení pohlaví dítěte s jedlou sodou.

Necháte se zlákat na odhalení překvapení z testu X či Y na určení pohlaví dítěte? Tato metoda je velmi jednoduchá a může si ji vyzkoušet každá maminka v soukromí a pohodlí svého domova.

Potřebujete, jedlou sodu –  stačí jedna, dvě lžičky a skleničku.

No a nejdůležitější součást testu – ranní moč.

Test na určení pohlaví miminka z jedlé sody:

Dejte do skleničky jedlou sodu a polijte ji ranní močí.

Pokud se nedostaví žádná reakce – čekáte holčičku.

Pokud začne soda pěnit – čekáte chlapečka.

Aha? Funguje to? Vyzkoušejte a napište nám.

Přes to, že všechny ostatní testy a teorie jsou spíše pro zábavu, tento se dá alespoň z vědeckého hlediska vysvětlit a navíc ještě nic nestojí. Hormonální změny, ke kterým v těhotenství dochází, ovlivňují kyselost, nebo zásaditost Vaší moči. Čekáte – li chlapečka, je moč kyselejší a proto dojde k reakci se sodou.

 

Tak co říkáte na naše čáry máry? Je to vždycky padesát na padesát. Ale jisté je, že Vaše láska k holčičce i chlapečkovi je a bude i po porodu 100%.

 

Určení pohlaví

28. dubna 2017 12:35

Určování pohlaví dítěte – holka, nebo kluk?

Noc z 30. dubna na 1. května byla pokládána za magickou. Lidé věřili například v otevírání různých jeskyní a podzemních slují, ve kterých jsou ukryty poklady. Hlavním smyslem tohoto starého lidového zvyku byla pravděpodobně oslava plodnosti.

I náš tým bejbyservis.cz se dnes promění v čarodějnice, a odhalí kouzlem, jaký poklad nosíte ve svém bříšku. Necháte se překvapit, nebo chcete vědět, zda se vám narodí holčička, nebo chlapeček?

Jestli se narodí kluk nebo holka, je jednoznačně dáno v okamžiku početí.  Za určení pohlaví člověka je zodpovědný pohlavní chromozom. U člověka mezi pohlavní chromozomy patří chromozom X a chromozom Y. Ženy mají dva stejné chromozomy (XX), muži (XY). Lidské vajíčko obsahuje pouze chromozom X, zatímco spermie mohou nést X nebo Y. Právě spermie tedy rozhodují o pohlaví narozeného dítěte, jinými slovy, za to, zda zplodí dceru či syna, je „zodpovědný“ muž, aniž by to však mohl vědomě ovlivnit.

Také jste v očekávání potomka a hlodá vás stejná otázka?

Pojďte se tedy s námi podívat do naší čarodějnické kuchyně.

Čáry máry fuk holka, nebo kluk?

V dnešní době jsou již způsoby určení pohlaví dítěte ještě v maminčině bříšku poměrně spolehlivé. Dříve se ženy spoléhaly na „zaručené“ metody, které si s námi můžete připomenout.

Určení pohlaví – odběr plodové vody /amniocentéza/

Tímto způsobem se určí pohlaví dítěte se 100% jistotou. Amniocentéza,se provádí po nepříznivých výsledcích genetických testů v 11. nebo 16. týdnu nebo je doporučována u žen starších 35 let. Vyloučí se (nebo potvrdí) nejen genetické vývojové vady u plodu, ale zároveň se určí pohlaví orologi replica dítěte. Vzhledem k tomu, že sebou nese i určité riziko potratu, provádí se u plodů, které mají větší pravděpodobnost genetické vady než 1:100. Amniocentézu doporučuje gynekolog na základě výsledků genetických testů. Žena má právo toto vyšetření odmítnout.

Určení pohlaví – ultrazvuk

Udává se že, spolehlivost určení pohlaví dítěte ultrazvukem je na 90%, ale i tady naše čarodějnická hůlka může překvapit a narodí se právě opak, než jste čekali. Je lepší si nechat pohlaví dítěte potvrdit u svého gynekologa a v nemocnici.

Může se také stát, že s potomkem šijí všichni čerti již v bříšku a nedá příležitost k odhalení svého pohlaví. Patří Váš čertík mezi těch 10% překvapených.

Určení pohlaví – z krve matky

Poměrně drahý, ale vysoce spolehlivý neinvazivní test. Jedná se o genetický rozbor volné DNA plodu, která koluje v krvi matky.

Určení pohlaví – z ranní moči

Jedná se o volně prodejné testy, podobné těhotenským. Zelená je kluk, žlutá je holčička.  I tady naše hůlka čaruje a může překvapit.

Best Baby Gender Test, GenderMaker Test,IntelliGender.

 

Bolestivé bradavky u kojení

19. března 2017 17:07

Je ráno, chvilku po snídaní a já zvedám telefon naší bezplatné linky. Tuto službu jsme v Bejbyservisu zavedly, protože naší hlavní myšlenkou je, pomoci co nejvíce maminkám ke správnému,  spokojenému a bezbolestnému kojení.

A teď zpět k telefonátu. Na druhé straně se ozvala vystrašená maminka „Mám malé miminko a popraskané, bolestivé bradavky u kojení, hrozně to bolí. Na internetu jsem se dočetla, že mám začít používat kloboučky. Dokud se ragáda nezahojí, mám omezit kojení a dávat umělé mléko.popraskaná bradavka

Musím se přiznat, že vždy když slyším „na internetu jsem se dočetla“ a následuje podobná informace, tak se musím ovládat, abych neutrousila nepochvalnou připomínku na adresu takovéhoto pisatele.

Již mnohokrát jsem si říkala, tyto dotazy musím sepsat, aby již nestrašily naše maminky.

Tak tedy začínáme seriál na pokračování

Díl první

Bolestivé bradavky u kojení

Kojení nemá bolet

Kojení není bolestivé. Při kojení nemají být bolestivé bradavky, ani prsa. Jestliže Vás kojení bolí, není řešením přestat kojit, nebo zatnout zuby a vydržet to. Říkáte si, to musím vydržet, hlavně že miminko pije?

Já říkám ne. Správné kojení si musíte užívat oba a i jen náznak bolesti s předstihem řešit.

20150720_102208

 

Bolestivému kojení je nutné předcházet. Nejlepší je vždy prevence.

Proč tedy bradavky začnou bolet?

Při naší předporodní přípravě klademe vždy důraz na prevenci.

Známe několik faktorů, které vedou k bolestivým bradavkám a současně mohou vést k neprospívání miminka.

Jako první a zcela zásadní, je správné přisátí miminka. Tedy správná technika sání a vzájemná poloha miminka a maminky při kojení.

A co doporučuje Bejbyservis?

 1. Získejte správné a velmi potřebné informace o kojení ještě před porodem. Nejlepší je absolvovat předporodní přípravu pro těhotné, která je vedená laktační poradkyní (zdravotníkem), zaměřená zejména na kojení.
 2.  Pokud to zdravotní stav matky a novorozence dovolí, je bezprostředně po porodu miminko položeno na bříško maminky s hlavičkou na hrudníku. Takzvaně tělo na tělo – skin to skin. Bonding má zásadní vliv na nastartování tvorby mateřského mléka, utváří vztah mezi matkou a dítětem a buduje emoční vazby. Vychutnejte si tyto nezapomenutelné okamžiky. Miminko si samo začne hledat bradavku k přisátí.
 3. Naučíte-li se poznat, jak vypadá správné přisátí, zjistíte, že je to ta nejlepší prevence bolestivých bradavek.
 4. Bradavky nebolí, proto, že kojíte příliš dlouho. Ani v prvních dnech kojení. Není proto nutné omezovat dobu kojení miminka na 10, či 20 minut.
 5. Není nutné, bradavky preventivně mazat krémem.

kojení miminka- detail

V příštím díle se dozvíte, jak řešit bolestivé bradavky.

 

Chybný rozvoj motoriky

22. února 2017 14:04

Jak už jsme si řekli v minulém povídání, každý motorický vývoj má svá pravidla. Když je porušíme, nastane chybný rozvoj motoriky dítěte. Věděli jste, že v případě, že děťátku příliš pomáháte, paradoxně ho tím přetěžujete?

Bejbyservis se rozhodl přidat další doporučení, díky kterému poznáte chybný rozvoj motoriky dítěte.

Chyba devátá! Urychlování vývoje používáním hopsadel a chodítek.

Sotva objeví na co má nožičky a postaví se, už mu pořídíme chodítko, nebo hopsadlo.

20160322_084403

Bejbyservis varuje

Používání chodítek a hopsadel je obrovský nešvar.  Také jste se v nich jako děti učili chodit?

Myslím, že mluvíme za všechny fyzioterapeuty a bojovníky s větrnými mlýny za správný motorický vývoj dítěte.

Být podle odborníků na psychomotorický vývoj dětí, chodítka a hopsadla zmizí.

Pamatujte – pomáhat je zakázáno!

Základem správného, motorického vývoje Vašeho potomka, a to se týká i chůze, je vážení rodiče trpělivost. Znovu si zopakujme pravidlo 4N /NIKDY NIC NEDĚLAT za NĚ/

Používání chodítek a hopsadel značně přetěžuje zcela nepřipravené trupové svalstvo, kyčle, kolena i kotníky.

Dojde k nepřirozenému a nechtěnému přeskočení vývojových mezníků dítěte.

Důsledkem jsou zase tělesné odchylky a chybný rozvoj motoriky

–         Rotace kolen do O, nebo do X

–         Vytáčení špiček

–         Špatná chůze

–         Vyšpulený zadeček

 

Chyba desátá! Chodí za ručičku.

Nemůžete se dočkat, až začne Váš potomek chodit?

Sotva Vám ukáže, že se chce přemístit jinak než po čtyřech a staví se, už mu dáváte botičky a učíte ho chodit za ručičky?

dítě chodící za ruku

Bejbyservis radí

Než Vaše děťátko začne opravdu samostatně chodit, mělo by čtyři měsíce lézt po čtyřech. Proces vývoje trupu každého děťátka je jinak dlouhý.

Je nutné, nechat pohybové vzorce zcela dozrát.

Voděním za ručičky, měníme dítěti jeho přirozené těžiště. Chodit sice bude, ale špatně. Lezte s ním raději po čtyřech.

Dopřejte dítěti dostatek času, až bude opravdu zralé na samostatnou chůzi.

Tím, že dítě posadíme do chodítka, nebo ho budeme vodit za ručičku, mu prokážeme medvědí službu. Tak botičky odložte, než bude chodit samostatně venku. Do té doby mu budou jen deformovat nožičky a raději hurá na všechny čtyři. S dítětem si užijete spoustu legrace.

Nebojte se, chodit bude.

Motorický vývoj – pokračování

31. ledna 2017 17:54

Jak už jsme si řekli v minulém povídání, každý motorický vývoj má svá pravidla. Když je porušíme, zákonitě dojde k chybnému rozvíjení motoriky dítěte. Věděli jste, že v případě, že děťátku příliš pomáháte, paradoxně ho tím přetěžujete?

Závažné chyby motorického vývoje,

                                                                       které dělají rodiče nevědomky, mohou ohrozit motorický vývoj dítěte!!!

Pojďme se podívat na úspěšné pokračování nejčastějších z nich.

Chyba pátá!  Nošení ve svislé poloze – hlavička tlačí na páteř

O nošení ve svislé poloze se stále hovoří a stále se s ním tolik chybuje. Stačí se rozhlédnout kolem sebe, třeba v parku. Když dítě zapláče, šup do svislé polohy. Podržíme hlavičku, je to tak přeci správně, že?  „Vždyť se mu tam tolik líbí, má krásný výhled a přestane plakat.“

Od narození se také stále používá chybně provedená svislá poloha k odříhnutí.

Jako odbornice máme jasno – nošení ve svislé poloze způsobuje chyby motorického vývoje.

Kdyby Vám tak miminko dokázalo říct. Hlavičku mě sice držíš krásně, ale je těžká a tlačí mě na páteř. Hlavička celou svou vahou a vlivem zemské přitažlivosti klesá a tlačí na dosud nedostatečně osvalenou páteř. No a skolióza je na dosah.

maminka a plačící miminko

Chyba šestá!  Posazování dítěte dříve, než si samo sedne.

 Máte tendenci posazovat a podpírat dítě polštáři, používáte sedátka apod. Těší Vás, že miminko lépe uvidí z kočárku?

Fakta

Není kam spěchat. Samostatný sed není nějak sledovaná dovednost a vyplyne z vývoje.

Do rovného sedu se dítě má posadit samo, po fázi lezení po všech čtyřech a zvládnutí šikmého sedu. Předčasné posazování přetěžuje dosud nevyzrálý pohybový aparát. Trupové svalstvo je nepřipravené a zatížené. Dřív, než posadíte několikaměsíční miminko, představte si ta nezralá záda, která se při předčasném sezení hroutí a zakulacují.

Posazování dítěte, je přímá cesta k problémům

sedící dítě

 

Chyba sedmá! Malé korbičky kočárků

I u nás se řešila malá korbička kočárku, kam se po šestém měsíci věku dítě ve většině případů nevejde. Rodiče jsou tak nuceni dát dítě předčasně do sporťáku.

V sedačce sporťáku dítě trvale neleží, většinu času v kočárku je v polo sedu.

Fakta

 

Chyba osmá! Časté používání autosedačky, a vajíčka.

Také Vás láká ukládání miminka do autosedačky, či do vajíčka, častěji než je nezbytné?

20150221_110002

 

 

 

Jako odbornice máme jasno

                                                               Časté používání autosedačky, a vajíčka zůsobuje chyby motorického vývoje.

V autosedačce, ani ve vajíčku kojenec nemá možnost volného pohybu. Tato poloha také, i když se to nezdá, zatěžuje páteř.

Autosedačka je pro miminko omezující. Váš miláček se za chvíli začne nudit, přitahovat se dopředu, vystrkuje bradičku a předsouvá hlavu. Posiluje tím přímé břišní svaly a jsme u problému. V tuto chvíli mají být posílené šíjové svaly. Ty jsou nyní pro aktuální vývoj potřeba například pro přetáčení ze zádiček na bříško.

Autosedačka je určena pro bezpečnou přepravu dětí autem. Nepoužívejte ji pro jiné situace. Vaše miminko potřebuje určitý komfort a ohled na motorický vývoj.

dítě v autosedačce

 

 

Chyby motorického vývoje

20. října 2016 14:40

Včerejší pěkné počasí vylákalo ven spoustu maminek a tatínků se svými ratolestmi ven do parků. Ano i mě s Eliškou. Eliška byla spokojená, protože dělala, jak ona říká „houpy, houpy“ A já byla spokojená, že konečně vidím tatínka, který ví, jak správně chovat svojí holčičku.

tatínek chová miminko

Vzápětí mne ale tuto myšlenku zkazil pohled na to, jak tu chuděrku malou dává do kočárku. Člověk by řekl, má už jedno dítě, bude vědět, jak s ním správně zacházet. Ano, toto nám dokládá naše zkušenost, kterou velmi často vídáme u našich klientů. Tuto otřesnou scénu zakončila maminka, která přišla a vzala si holčičku z kočárku. Říkám si těžko říct, jestli ta holčička plakala hlady, nebo zoufalstvím, jak s ní rodiče manipulují. Chyby motorického vývoje vidíme bohužel velmi často a hodně rodičů se k tomuto problému staví zády.

pozor na chyby motorického vývoje

 

Té malé princezničce bylo sotva 7 týdnů, jednou z ní bude moc krásná holčička – ovšem bohužel s křivými zády, protože její rodiče neví, jak jí mohou uškodit nesprávným zacházením. Proto pro Vás Bejbyservis připravil zásadní chyby motorického vývoje.

 

 

Závažné chyby motorického vývoje,

                                                                       které dělají rodiče nevědomky, mohou ohrozit motorický vývoj dítěte!!!

Motorický vývoj má svá pravidla. Když je porušíme, zákonitě dojde k chybnému rozvíjení motoriky dítěte. Věděli jste, že v případě, že děťátku příliš pomáháte, paradoxně ho tím přetěžujete?

Pojďme se podívat na nejčastější z chyb.

 

Chyba první!   Je přetáčení dítěte na bříško vůbec tak důležité?

Anebo nepřetáčet na bříško?

Každé maminky se ptáme „Jak často miminko přetáčíte na bříško?“

Většinou máte jasno, pláče tak proč ho budu trápit, když se mu tam nelíbí. Jen na pár minut za den.

přetáčení na bříško

Často také argumentujete s obavou z SIDS (syndrom náhlého úmrtí). To Vašemu děťátku v bdělém stavu a pod dozorem nehrozí.

Jako odbornice, máme také jasno.

Chceme -li, aby se miminko začalo přetáčet na bok a následně na bříško, musíme mu umožnit posílit příslušné svaly. To lze pouze postupným trénováním a zapojováním svalů a to znamená polohovat střídavě na bříško a zase na záda. Děti si polohu na bříšku brzy oblíbí.

Poloha na bříšku je hlavně v prvních třech měsících pro pohybový vývoj zásadní. Bez polohování na bříško dojde k nesprávnému nastavení páteře a postupnému zapojování svalů z polohy horizontální k poloze vertikální.

 

                                                                    

Chyba druhá!  Chybné pasení koníčků, zvedání hlavičky v poloze na bříšku

Druhá zásadní chyba navazuje na první. Přes stres a pláč jsme se dostali k polohování na bříšku.

Rodiče často nevědí, že miminko pláče proto, že poloha při pasení hříbátek, je prováděna chybně. Domnívají se, že miminko má pouze zvedat hlavičku.

Zásadní však je správné zapojování příslušných svalů. Aby nedocházelo k přetížení svalů krční páteře a záklonům hlavičky. Je důležité, aby se miminko opíralo o ručičky.

správné pasení hříbátek

Pokládejte děťátko i na své tělo a máte – li možnost na gymnastický míč. A to několikrát za den.

Neusnadňujte mrňouskovi výhled upřednostněním uložení do lehátka, kde má výhled. Nechte ho trochu cvičit na bříšku.

zábavné pasení hříbátek - předcházení chyby motorického vývoje

 

Chyba třetí! Špatný směr přetáčení.

Zhruba ve 4.–5. měsíci si děťátko obvykle osvojí dovednost přetáčení ze zad na bříško a o něco později i z bříška na záda. Pokud se Vaše miminko prvně přetočí z bříška na záda, je to chyba, což je pro vytvoření správných svalových vzorců nežádoucí.

Vaše miminko, by mělo nejdříve zvládnout otočení na bok. Po zvládnutí této dovednosti manévr z boku na bříško.  To je správná posloupnost.

Dojde li opačnému pořadí, tedy z bříška na zádíčka, neradujte se, jak je děťátko šikovné. K tomuto manévru dochází až kolem 7 měsíce postupným zapojováním dalších svalů.

Chyba čtvrtá! Je letadélko při pasení špatně, nebo správně?

 

letadélko - chyby motorického vývoje ?

Mnoho maminek stále váhá, zda je letadélko při pasení správné, nebo špatné? Rozhodly jsme Vám odhalit tuto záhadu.

letadélko

Tzv. letadélko patří k normálnímu vývoji. Dělají ho prakticky všechny děti. Důležité je, v jakou dobu ho miminko provádí a jaké dovednosti má už za sebou. Letadélkem si děti někdy také odpočívají od pasení a některé to prostě jenom baví.

Děťátko by mělo mít zvládnuté první vzpřímení – tedy lokty se opírat o podložku a připravovat se na fázi druhého vzpřímení – tedy opírat se rukama o podložku.

druhé vzpřímení

 

Další nejčastější chyby motorického vývoje pro Vás připravíme v dalším pokračování. Pokud si nevíte rady, nebo potřebujete pomoct, rády Vám se vším poradíme.